LĢIA uzsāk dalību NKG darba grupā “GNSS pozicionēšana”

Laikā no 12. – 13. aprīlim Ģeodēzijas departamenta Ģeodēzisko mērījumu nodaļas vecākais ģeodēzijas inženieris Andris Priževoits piedalījās Ziemeļvalstu ģeodēzijas Komisijas (Nordic Geodetic Commission) jeb NKG darba grupas “GNSS pozicionēšana” (WGGNSS) sanāksmē, kas norisinājās Datu piegādes un Infrastruktūras aģentūras telpās (Agency for Data Supply and Infrastructure), Kopenhāgenā, Dānijā.

Darba grupa izveidota 2022. gadā un tās četri galvenie mērķi ir:
GNSS datu plūsmas nodrošināšana;
nodrošināt sabiedrībai stabilu reālā laika pozicionēšanu;
nākotnes reālā laika pakalpojumi;
datu plūsmas ievainojamības un interferences novēršana.
Grupas dalībnieki sniedza ieskatu par savā valstī sniegto pakalpojumu, datu uzglabāšanas un bāzes staciju tīkla izvietojumu, RTK korekcijas nodrošināšanu gala lietotājam un ar kādām problēmām nākas saskarties bāzes staciju darbību nodrošināšanai.
Zviedrijas pārstāvji  sniedza plašāku ieskatu par Zviedrijas pozicionēšanas sistēmas (SWEPOS) GNSS interferences monitoringa sistēmu. Tā, analizējot virkni datu, spēj sniegt informāciju vai kādām no SWEPOS bāzes stacijām netiek ietekmēti GNSS signāli.
A. Priževoits prezentēja Ģeodēzijas departamenta paveikto Latvijas Pozicionēšanas sistēmā “LatPos”, bāzes staciju izvietojuma optimizēšanā un nākotnes iecerēs.
Dalībnieku uzmanību saistīja apstāklis, ka Latvijā lielākie RTK korekciju izmantotāji ir lauksaimnieki un to skaits ir augošs.
Ziemeļvalstu ģeodēzijas Komisija starptautiska organizācija, kas apvieno ģeodēzijas speciālistus no Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas. Akadēmiskajās aprindās NKG tiek uzskatīta par vienu no spilgtākajiem piemēriem rezultatīvai starptautiskai zinātniskai darbībai. Latvija tika atzīta par pilntiesīgu NKG dalībvalsti 2022. gada septembrī Ģenerālās Asamblejas laikā. Ģeodēzijas departamenta darbinieki starptautiskās sadarbības ietvaros piedalās visās četrās NKG darba grupās. 2023. gada janvārī uzsākts process NKG Latvijas nacionālā grupas izveidei ar mērķi veicināt NKG un ģeodēzijas atpazīstamību sabiedrībā, iesaistīt maksimāli daudz ģeodēzijas speciālistus NKG darbā un veicināt starptautisko sadarbību ar NKG darba grupām.

Raksts publicēts

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

TWITTER FORUMS

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *