Valdība atbalsta VZD sagatavoto risinājumu zemes konsolidācijas ieviešanai

Otrdien, 24. novembrī, Ministru kabineta sēdē atbalstīts Valsts zemes dienesta sagatavotais konceptuālais ziņojums “Zemes konsolidācijas ieviešana Latvijā”  (turpmāk – konceptuālais ziņojums), kas izstrādāts ar mērķi noteikt zemes konsolidācijā veicamos pasākumus un identificēt ar to īstenošanu saistītos normatīvos aktus un tajos nosakāmās tiesību normas.

Ministru kabinets atbalstīja zemes konsolidācijas risinājuma variantu, kas paredz to īstenot  bez tiešas valsts līdzdalības, pielāgojot zemes konsolidācijas procedūras ar jau praksē iedibinātajām zemes robežu pārkārtošanas un zemes maiņas procedūrām, paredzot atbalstu valsts nodevas samaksas atbrīvošanai par zemes maiņas darījumu.
Šo zemes konsolidācijas risinājuma variantu ir atbalstījušas arī 18 saskaņošanas procesā iesaistītās institūcijas un sabiedriskās organizācijas, tai skaitā Latvijas Pašvaldību savienība, mērnieku profesionālās biedrības un biedrība “Zemnieku saeima”.
Ministru kabineta apstiprinātais zemes konsolidācijas variants ļaus zemes īpašniekiem brīvprātīgi vienoties par optimālāko zemes robežu pārkārtošanas risinājumu, sakārtojot savu īpašumu ar vienkāršotu procedūru un nemaksājot valsts nodevu par zemes maiņas darījumu, ja pašvaldība būs atzinusi zemes robežu pārkārtošanu kā zemes konsolidāciju. Tā ietvaros zemes īpašnieki, pirmkārt, savā starpā vienosies par zemes robežu pārkārtošanu, tad zemes robežu pārkārtošanu saskaņos pašvaldībā, izstrādās zemes ierīcības projektu un apstiprinās to pašvaldībā, kura vienlaikus izvērtēs vai zemes robežu pārkārtošanas risinājums atbilst zemes konsolidācijas mērķiem. Tālāk būs jāveic zemes maiņas līguma slēgšana, zemes uzmērīšana, kadastra datu aktualizācija un īpašuma tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā.
Zemes konsolidācijas rezultātā arī pašvaldības būs ieguvējas. Tās ietvaros pašvaldību teritorijās  tiks izveidots racionālas saimniecības struktūras un zemes gabalu platības, tādējādi veicinot lauku infrastruktūras un lauku attīstību, kā arī vides aizsardzību.
Zemes konsolidācijai nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos tiks izstrādāti līdz 2022. gada 1. jūlijam un to plānots uzsākt 2023 .gada 1. janvārī.

Raksts publicēts

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

  1. Paldies par mana brāļa Jāņa Bikšes [3.] (pēc dzimtas uzturētā “Dzimtas koka” reģistra – Jānis [3.]) “Dzīves nodarbošanās vēstures” izveidi…

TWITTER FORUMS

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *