Izsludināts arhitektūras konkurss, balvu fonds – 20 tūkstoši eiro

Konkurss “Pilsētas pielāgošana” aicina arhitektus un studentus no visas pasaules atrast veidus, kā izveidot daudzfunkcionālas ēkas, kas spētu pielāgoties pilsētvides mainīgajām vajadzībām. Ēkas dzīves ciklā demogrāfisko, kultūras vai politisko izmaiņu dēļ prasības var krasi mainīties – var būt nepieciešamas mazāk biroju telpas un vairāk bērnudārzi. Vai otrādi.

Ir ierasts, ka ēkas ir statiskas. Tās kalpo mērķim, kuram tās tika paredzētas. Bet pilsētai attīstoties un kopienas vajadzības mainoties, tā kļūst par problēmu. Moduļu konstrukcijas ar pielāgojamiem koka izstrādājumiem, kā Kerto LVL, atrisina šo problēmu, ļaujot izveidot pielāgojamas, ilgtspējīgas un  izmaksu ziņā konkurētspējīgas konstrukcijas. Ir pienācis laiks piedāvāt risinājumus, kas mainās līdzi pilsētas mainīgajām vajadzībām. Ir pienācis laiks veidot pilsētas adaptēšanos.

Papildus pielāgošanās spējām, pilsētas konstrukcijām ir jākļūst efektīvākām un dabai draudzīgākām. Būvniecības nozare saražo vairāk nekā 30% no pasaules CO2 emisijām, savukārt koks dara pretējo – tas uzkrāj oglekli. Apstrādāts koksne ir konkurētspējīga izmaksu ziņā, jo tā ļauj būvniecību veikt ātri – ar iepriekš sagatavotiem materiāliem un moduļiem. Šie materiāli ir pielāgojami un dod iespēju pielāgojamām konstrukcijām.

Koka konstrukciju ir viegli pielāgot dažādās situācijās. Koks ir adaptējams: ar to ir viegli būvēt, bet arī viegli to izjaukt un pārbūvēt, atbilstoši mainīgajām vajadzībām,” saka Rahele Balatčeva (Rahel Belatchewa), zviedru arhitekte un viena no konkursa žūrijas locekļiem.

Pirmās vietas ieguvējs saņems 15 000 eiro

Konkursu organizē “Metsä Group”, Aalto Universitāte un Somijas Vides ministrija. Dalībnieki uzdevums ir izvēlēties centrāli izvietotu brīvu zemes gabalu pilsētas teritorijā un izstrādāt inovatīvu koka moduļu sabiedrisko ēku vai ēku kompleksu, kurš viegli pielāgotos sabiedrības mainīgajām vajadzībām. Papildus vizuālajiem un funkcionālajiem kritērijiem, dizainā ir jāuzrāda (1.) pielāgošanās spēja, (2.) modularitāte un (3.) ilgtspējība. Pirmās vietas balva ir 15 000 €, otrās vietas – 5000 €.

Konkursam pieteikties iespējams līdz 2020. gada 31. decembrim, pulksten 24:00 pēc Centrāleiropas laika. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Uzvarētāji tiks paziņoti 2021. gada februārī.

Žūrijas locekļi ir Endrjū Skots (Andrew Scott), arhitektūras un urbānisma profesors Masačūsetas Tehnoloģiju institūtā, Rahele Belatčeva (Rahel Belatchew), Zviedrijas arhitektu biroja “Belatchew Arkitekter” dibinātāja un galvenā arhitekte un Minna Riska, Norvēģijas arhitektu biroja “MDH Arkitekter” partnere.

Tehnoloģiski attīrīta koksne nodrošina efektīvu un videi draudzīgu būvniecību. Es ar nepacietību gaidu jaunus, inovatīvus projektus, kuri ņem vērā visu ēkas dzīves ciklu,” teic Metsä Group prezidents un izpilddirektors Ilka Hemela (Ilkka Hämälä).

Mums ir jāatrod veids, kā radīt daudzfunkcionālas ēkas, kas būtu pielāgojamas sabiedrības mainīgajām vajadzībām. Mums ir jāpadara savas pilsētas pielāgojamas nepieciešamībām.

Vairāk informācijas par konkursu atrodama www.urbanadaptation.com.


Raksts publicēts

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

  1. зеркальные права Цена на обучение и получение водительских прав может варьироваться в зависимости от региона и типа транспортного средства. Например,…

TWITTER FORUMS

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *