Pārbaudīs Zemes ass nobīdes ietekmi uz LATPOS precizitāti

Pagājušajā nedēļā Japānā notikusī 8,9 balles spēcīgā zemestrīce atstājusi globālas ģeofiziskas sekas. Zemestrīces skartā lielākā Japānas sala Honsju nobīdījusies par 2,4 metriem, turklāt, saskaņā ar itāļu zinātnieku teikto, nobīdījusies arī Zemes ass. Itālijas Nacionālā ģeofizikas un vulkanoloģijas institūta zinātnieki paziņojuši, ka Zemes ass nobīdījusies par aptuveni 10 centimetriem (lai noteiktu ass nobīdi precīzi, pētniekiem nepieciešams ilgāks laiks Zemes garozas izmaiņu novērojumiem). Viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas šajā sakarā varētu rasties mērniekiem – vai šādas izmaiņas nevar ietekmēt ar GPS veikto mērījumu precizitāti?

LĢIA Ģeodēzijas un kartogrāfijas departamenta Ģeodēzijas nodaļas GPS tīkla laboratorijas vadītājs Jānis Zvirgzds portālam Mernieks.lv sacīja, ka šobrīd GPS bāzes staciju sistēmas LATPOS darbībā neesot novērojamas koordināšu nesakritības vai citi traucējumi. “LATPOS sistēma jau pati izskaitļo ārā dažādas kļūdas un novirzes”, skaidroja J. Zvirgzds. Tomēr tuvākajās dienās tikšot veikta sīkāka pārbaude un kontrolmērījumi, pēc kuriem būšot iespējams pateikt skaidrāk. Mernieks.lv informēs par LATPOS sistēmas pārbaudes rezultātiem.

Tiesa gan, Zemes ass nobīde nav gluži unikāls vai nebijis notikums – arī pirms gada notikusī zemestrīce Čīlē atstāja iespaidu uz planētas asi, nobīdot to par 8 centimetriem, savukārt 2005. gadā Sumatrā notikusī zemestrīce Zemes asi novirzīja par 6 centimetriem. Ja pērn pēc Čīles zemestrīces diennakts kļuva par 1,26 mikrosekundēm īsāka, tad Japānas zemestrīce to saīsinājusi vēl par 1,6 mikrosekundēm (izskan arī informācija, ka Japānas zemestrīces rezultātā notikusī ass nobīde kompensējusi Čīles zemestrīces radīto nobīdi, nevis summējusies ar to).

Raksts publicēts

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

  1. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку попереджає інвесторів про ризики втрати грошей в “Центрі біржових технологій” та «ISRAEL…

TWITTER FORUMS

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *