Tele2 “meteorīts” ar ģeodēzistu acīm

Pēc 25. oktobrī  izskanējušās ziņas par meteorītu Mazsalacas apkārtnē pirmā  doma bija: „Vai tiešām?”, otrā: ”ar Trimble VX telpisko staciju noskenēt „krātera” virsmu, jo mēs to varam paveikt ātri un vienkārši”. Sazvanīju tādu pašu avantūristu kā es, Igoru Teremko, kurš šobrīd laiku īpaši neskaita un ar modinātājpulksteni ir uz „Jūs” un 26.oktobrī ap 12:00 dienā atstāju „GeoStar” biroju Mārupes ielā. Profesionālas intereses un ziņkārības vadīti, nolēmām, ka mums noteikti jābūt tur klāt. Neviens cits bez mums Latvijā nevar tik ātri un operatīvi iegūt detalizētus virsmas datus. Instruments vienkāršs, neprasa specifisku uzstādīšanu, turklāt ne krāterī jākāpj, ne rokas jāsmērē. Aizbraucām, vadoties pēc Trimble Juno GPS navigācijas līdz norādītajai vietai, kur priekšā jau gaidīja kādas 20-30 automašīnas. Kā jau vairumam, kam ir tuva zeme un daba, arī man līdzi ir gumijas zābaki, kurus uzvelkam, paņemam VX instrumentu pār plecu un ejam pāri laukam – turpat, kur iet visi citi.

Nonākot galā, redzam: bedre – ir, interesenti – arī ir, bet tā bedre stipri atgādina kaimiņa dīķi rakšanas stadijā. Par cik instruments ir līdz un, kā jau moderno tehnoloģiju piekritējs, neesmu radis objektā atgriezties divreiz vai sabrist zābakus, kur tas nav vajadzīgs, uzstādu VX vienā „krātera” malā, pēc tam otrā un pēc pusstundas virsmu aprakstošais punktu mākonis ar vairākiem tūkstošiem punktu ir rokā. Kamēr zemes zinātņu speciālisti mēra bedres topogrāfiju ar piecus metrus garo štoku „krātera” dibenā, un es ar Igoru, turot vēderus, klausāmies policistu, militāristu un žurnālistu sarunās, tikmēr Trimble VX dara savu, tāpat kā šī veiksmīgā Tele2 akcija.
Daži igauņu meteo speciālisti, skatoties uz Robotic kontrolieri ar radio antenu, pavaicā: „Vai uzrāda radiāciju?”. Protams, delikāti atbildu, ka nē.

Atgriezies mājās, atfiltrēju punktus, kas uzmērīti uz meteorītu speciālistu vai izmeklētāju mugurām, un modelis gatavs. Mēri, griez, aprēķini un skaties, nevelkot mērlenti pa dubļiem. Ja neesat bijuši Mazsalacā, bet gribat redzēt, kur tas ir, un kā izskatās virsma, atsūtiet e-pastu uz info@lejaslives.lv vai lejupielādējiet un apskatieties modeli ar Google Earth – http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?ubb=download&Number=839870&filename=20091029070643-4ae9a1739b74f5.10215354.kmz

Atis Vallis,

“Trimble” produktu menedžeris, SIA “Geostar”


Raksts publicēts

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

  1. Paldies par mana brāļa Jāņa Bikšes [3.] (pēc dzimtas uzturētā “Dzimtas koka” reģistra – Jānis [3.]) “Dzīves nodarbošanās vēstures” izveidi…

TWITTER FORUMS

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *