Ģeotelpiskie standarti kļūst atvērtāki, saprotamāki un mašīnlasāmi

Trīsdesmit gadus pēc darbības sākuma ISO/TC 211 ģeotelpisko standartu komiteja svin nozīmīgus sasniegumus, tostarp metadatu standarta ISO 19115 atjaunošanu un jauna datu kvalitātes mēru reģistra ieviešanu. Līdzšinējais komitejas priekšsēdētājs Pīters Pārslo (Peter Parslow) uzsver, ka atvērtie standarti ir kļuvuši par pamatu gan atvērto datu ekosistēmām, gan publiskajiem pakalpojumiem.

Viens no spilgtākajiem piemēriem ir SQL Spatial – standarts, kas ļauj precīzi pārsūtīt telpiskos datus starp dažādām sistēmām, piemēram, PostgreSQL, nemainot to ģeogrāfisko novietojumu. Savulaik izstrādāts sadarbībā ar Open Geospatial Consortium (OGC), tas šodien ir nemanāmi integrēts lielākajā daļā IT infrastruktūras.

Arvien lielāka nozīme ir arī atvērtajiem API standartiem, kas ļauj izstrādātājiem veidot kartēšanas platformas bez atkarības no lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem. Tādas atvērtā koda platformas kā GeoServer un GeoNetwork šodien ļauj izmantot ģeotelpiskos rīkus arī bez dārgas programmatūras iegādes.

Pārslo īpaši izceļ jauno Datu kvalitātes mēru reģistru, kas 2025. gadā tiks pilnveidots, balstoties uz sabiedrības komentāriem. “Līdz šim datu kvalitātes mēri bija paslēpti PDF pielikumos. Tagad tie kļūst pieejami tīmeklī un mašīnlasāmi, kas ļauj veidot automātiskus kvalitātes pārskatus,” skaidro viņš.

ISO/TC 211 arī aktīvi sadarbojas ar ANO, tostarp Globālo ģeodēzijas centru Bonnā. Tur top ISO ģeodēzijas reģistrs, kas nodrošinās kvalitātes pārbaudi valsts nozīmes koordinātu sistēmām – papildinot, bet nepārklājoties ar esošo EPSG reģistru.

Standartu pieejamības un piemērojamības uzlabošana notiek arī zemes pārvaldības jomā. Pārslo atzīst, ka “universāls risinājums neeksistē, jo zemes īpašumtiesību tradīcijas būtiski atšķiras. Bet mēs virzāmies uz standartu kopumu, kas var darboties gan kolektīvās, gan individuālās pieejās.”

Nākotnes izaicinājumu centrā – mākslīgais intelekts. “AI ļauj ātrāk apstrādāt milzīgus datu apjomus, taču, ja dati ir nekvalitatīvi, rezultāti būs neuzticami. Tieši tāpēc mašīnlasāmi kvalitātes standarti ir tik svarīgi,” uzsver Pārslo.

Pilnā apjomā interviju ar P. Pārslo iespējams lasīt GIM International mājaslapā.


Raksts publicēts

,

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *