Kā ģeotelpiskie dati palīdz attīstīt ātru interneta pieslēgumu

Digitālās ekonomikas straujā attīstība veicina milzīgu datu patēriņu, un paredzams, ka nākamo desmit gadu laikā tas augs eksponenciāli. Šīs attīstības pamatā ir optiskie tīkli, kas nodrošina piekļuvi augstas kvalitātes interneta savienojumiem. Taču izaicinājums ir, vai pietiekami ātri izdosies izveidot šo infrastruktūru. Pateicoties ģeotelpiskajām tehnoloģijām, sevišķi mobilajām kartēšanas un Lidar sistēmām, ikvienam būs iespēja izmantot jaunās iespējas, ko sniedz gigabitu internets līdz mājām (FTTH).

COVID-19 pandēmijas laikā pieprasījums pēc FTTH infrastruktūras krasi pieauga, jo miljoniem cilvēku pārgāja uz darbu no mājām, radot lielāku vajadzību pēc uzticama un ātra interneta tieši līdz durvīm. Lai gan tiek pētītas citas iespējas, piemēram, lāzeru un kvantu interneta tehnoloģijas, FTTH šobrīd ir visātrākais pieejamais risinājums.

Ģeoinformācijas nozīme FTTH tīklu izbūvē

Lai veidotu FTTH tīklus, nepieciešama rūpīga plānošana – jāizvēlas optimālā arhitektūra, jāpārdomā kabeļu izkārtojums un jāsaskaņo uzstādīšanas loģistika. Tajā svarīgu lomu ieņem ģeotelpiskā informācija, piemēram, zemes seguma, elektrolīniju un ceļu infrastruktūras dati. Īpaši svarīgi ir zināt virsmas tipu pirms kabeļu ieguldīšanas – asfaltētas virsmas atvēršana izmaksā daudz vairāk nekā smilšainas vai zālē klātas teritorijas.

Mobilā kartēšana šajā procesā ir neaizstājama, jo nodrošina augstu datu vākšanas ātrumu un precizitāti. Piemēram, automašīna ar mobilās kartēšanas tehnoloģijām dienas laikā var apsekot līdz pat 100 km garu maršrutu. Lidar sensori, kuri ar milimetru precizitāti uztver apkārtējo vidi, ļauj ģenerēt augstas kvalitātes datus, kas tiek izmantoti lēmumu pieņemšanā gan plānošanas, gan īstenošanas fāzē.

Digitālie dvīņi un mākslīgais intelekts: jauni risinājumi infrastruktūras plānošanā

FTTH Konferencē Berlīnē šogad uzsvēra digitālo dvīņu nozīmi. Ar Lidar tehnoloģiju palīdzību tiek radīti precīzi virtuālie modeļi, kas palīdz izvērtēt jaunus tīkla attīstības plānus. Šie dati atvieglo lēmumu pieņemšanu, piemēram, vai konkrētajā zonā ir pietiekami daudz mājsaimniecību, lai attaisnotu investīcijas. Turklāt, izmantojot mākslīgo intelektu, iespējams efektīvi analizēt vākto informāciju un aprēķināt izmaksas atkarībā no seguma materiāliem, tādējādi plānojot lētākas un efektīvākas tīkla izvēršanas stratēģijas.

Arvien biežāk ģeotelpiskā industrija pierāda savu potenciālu kā nozīmīgu atbalstu jauno optisko tīklu izveidē, paātrinot procesu un samazinot izmaksas.

Oriģinālziņa


Raksts publicēts

,

kategorijā

Autors:

Pēdējie komentāri

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *