Vietvārdi (ģeogrāfiskie nosaukumi jeb toponīmi) ir svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa. Tie ir visur: pasta adresēs, ceļrāžos, vilcienu un autobusu kustības sarakstos, pasēs, vīzās, daiļliteratūrā, mācību grāmatās, nekustamo īpašumu dokumentos… Bez tiem nav iedomājama ne vien karšu sastādīšana un lietošana, bet arī plašsaziņas līdzekļu un pat banku darbība.
Līdz šim ziņas par vietu nosaukumiem tika drukātas grāmatās un brošūrās, apskatāmas publicētajās kartēs, bet nu arī Latvijai, tāpat kā vairumam tālāku un tuvāku kaimiņvalstu, ir sava tīmekļa vietne ? Vietvārdu datubāzes publiskā versija, kur jebkurš interesents var bez maksas meklēt un atrast dažādu Latvijas vietu nosaukumus kopā ar ziņām par tiem.
Visi dati ir ņemti no v/a „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra” uzturētās Vietvārdu datubāzes. Ekrānā redzamais ir šīs datubāzes samazināta, publiski pieejama kopija.
Vietvārdu datubāzes publiskā versija piedāvā īsu informāciju par Latvijas vietvārdiem un atbilstošajiem ģeogrāfiskajiem objektiem (ciemiem, upēm, ezeriem, purviem.u. c.) un to atrašanās vietu.
Lietotājiem pašreiz pieejama šāda informācija par vietvārdu un tam atbilstošo objektu:
- pamatnosaukums jeb ieteicamais nosaukums;
- nosaukums Adrešu klasifikatorā (apdzīvotām vietām);
- nosaukuma varianti, citi objekta nosaukumi (kopā ar īsu paskaidrojumu);
- ģeogrāfiskā nosaukuma avoti (izlases veidā);
- objekta veids;
- objekta stāvoklis (pastāv, daļēji izzudis, nepastāv);
- ietilpst citā objektā (piem., sala ietilpst ezerā ar nosaukumu…);
- skaitliskais raksturojums;
- objekta atrašanās vieta (administratīvā vai teritoriālā piederība);
- objekta ģeogrāfiskās koordinātas.
Datubāzes informācija aptver visu Latvijas teritoriju.
Lietotājam ir iespēja skatīt izvēlēto objektu 1:50 000 mēroga topogrāfiskajā kartē.
Vietvārdu datubāzes publiskās versijas 1. izdevums ir eksperimentāls. Tajā iekļautas ziņas par 7,5 tūkstošiem nosaukumu, kas attiecas uz 4,6 tūkstošiem Latvijas Republikas teritorijā esošu ģeogrāfisko objektu. Galvenokārt tie ir objekti, kuru nosaukumi attēloti 1:250 000 mēroga kartē. Nākamajos izdevumos (sākot aptuveni no maija mēneša vidus) datu apjomu plānots palielināt, pakāpeniski pārejot uz mērogu 1:50 000.
Datubāzes dati var būt noderīgi:
- pašvaldību un valsts iestāžu darbiniekiem oficiālo nosaukumu apstiprināšanai, nosaukumu pareizai izvēlei un lietošanai, dokumentu un izziņas materiālu sagatavošanai;
- skolēniem un studentiem mācību vajadzībām;
- Latvijas apceļotājiem un novadpētniekiem;
- prāta spēļu cienītājiem;
- citiem interesentiem.
Atbildēt