Mēs esam lai Jūs informētu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi
Sviitra

30.11.2022 Amazon arvien vairāk piegāžu veic ar elektrificētiem transportlīdzekļiem (2)

 Kompānija Amazon ievērojami paplašinājusi savu elektrisko kravas velosipēdu skaitu pārvadājumiem Lielbritānijā, atverot trīs jaunus mikromobilitātes centrus Mančestrā un Londonā. Jaunie elektrovelosipēdi gada laikā Lielbritānijā ļaušot piegādāt vairāk nekā divus miljonus Amazon sūtījumu, kas mazināšot ierasto kravas busiņu izmantošanu, atslogojot satiksmi un uzlabojot gaisa kvalitāti. Šogad Londonas zemo emisiju zonā Amazon jau veikuši vairāk nekā 5 miljonus piegāžu, izmantojot elektro velosipēdus vai elektriskos auto. Tāpat Amazon izziņojusi līdzīgus mikromobilitātes attīstības plānus Francijā un Itālijā. Kopumā Amazon e-kravas velo un kājāmgājēju piegādes darbojas jau 20 Eiropas pilsētās. Interesanti, ka Amazon piegādēm izmanto pat pilnībā elektriskus lielos kravas auto, kuru svars sasniedz 37 tonnas. Amazon plāno sasniegt sava biznesa klimatneitralitāti jau 2040. gadā - desmit gadus ātrāk nekā to paredz Parīzes klimata vienošanās. Oriģinālziņa 

30.11.2022 Zemes īpašniekiem bez maksas ir atvērti Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas dati

 Veicinot publisko datu pieejamību sabiedrībai,  otrdien, 15. novembrī, Valsts zemes dienests (VZD) zemes īpašniekiem atver Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas (ATIS) datus.

 
ATIS mērķis ir nodrošināt sabiedrību ar aktuālu informāciju par apgrūtinātajām teritorijām un objektiem, kam saskaņā ar Aizsargjoslu likumu ir noteiktas aizsargjoslas (piemēram, īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, elektroniskajiem sakaru tīkliem un to infrastruktūras būvēm, ūdensvadu un kanalizācijas tīkliem u.tml.).
 
No 15. novembra portālā Kadastrs.lv zemes īpašniekam bez maksas ir pieejams jauns e-pakalpojums “ATIS dati par savām zemes vienībām”. Gadījumā, ja zemes īpašnieks konstatē, ka ATIS reģistrētie dati neatbilst reālajai situācijai apvidū, aicinām sazināties ar ATIS datu sniedzēju, kuram ir pienākums normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā VZD iesniegt datus to reģistrācijai vai aktualizācijai ATIS.
 
Plašāka informācija par e-pakalpojumu un tā lietošanu ir publicēta VZD mājas lapā sadaļā Pakalpojumi.
 
Jau informējām, ka atbilstoši likumam “Par valsts budžetu 2022. gadam”, VZD ir piešķirts finansējums  ATIS datu atvēršanai. ATIS darbību un pieejamību valstī regulē Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.

30.11.2022 VNĪ: pilnveidotas BIM prasības digitalizācijas veicināšanai publiskajā sektorā

 “VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pilnveidotas būves informācijas modelēšanas (BIM) prasības ieviešanai attīstības projektos un digitalizācijas veicināšanai publiskajā sektorā kopumā. Otrā BIM prasību versija aktualizēta un nodota publiskai lietošanai, balstoties uz projektu ietvaros gūto praktisko pieredzi un BIM tehnoloģiju attīstību,” informē valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

 
VNĪ izstrādātās BIM prasības ir dokuments, kas nosaka skaidrus un saprotamus BIM pasūtīšanas, izstrādes un piegādes nosacījumus, kā arī norāda kvalitātes pārbaudes un informācijas apmaiņas prasības. Atsaucoties uz praksi kopš 2019. gada, kad prasības tika pirmo reizi publicētas, dokuments pilnveidots – tā būtiskākās izmaiņas ietver detalizētas prasības BIM kvalitātes kontrolei, 2D rasējumu izveidei, izveidoto kontroles punktu “Aktīvu informācijas modelis” un precizētu BIM īstenošanas plānā iekļaujamo informāciju. Tostarp papildinātas prasības 3D lāzer-skenēšanas procesam, punktu mākoņu izmantošanai un, pamatojoties uz apsaimniekošanas vajadzībām, precizēta BIM elementiem pievienojamā informācija, kā arī ieviesta punktu sistēma parauga modeļu vērtēšanai iepirkuma laikā.
 
BIM prasības aktualizētas, lai pēc iespējas vairāk varētu izmantot šobrīd pieejamās digitālās tehnoloģijas. Ņemta vērā arī nepieciešamība pasūtītāja prasības veidot saprotamākas pakalpojumu sniedzējiem un nodrošināt BIM kā pamata neatņemamu projektēšanas procesa sastāvdaļu, kas tiek izmantota kā izejas informācija būvprojekta rasējumu izveidei un turpmākai risinājumu izstrādei.
 
“BIM kā komplicēts zināšanu un tehnoloģiju kopums ir nozari būtiski transformējošs un nepieciešams, raugoties gan no ilgtspējīgu projektu un būvniecības kvalitātes puses, gan finansiālā ietaupījuma ilgtermiņā. Tas ļaus nākotnē veiksmīgāk veidot sadarbību starp pasūtītājiem, projektētājiem un būvniekiem, samazināt potenciālo kļūdu un papildus izmaksu riskus, kā arī efektīvāk plānot būvniecības procesus un kontrolēt informācijas apmaiņu starp iesaistītajām pusēm visā ēkas dzīves ciklā. VNĪ sniedzam savu artavu, jo zināšanas un priekšrocības, ko sniedz BIM, nav tik ātri un vienkārši apgūstamas. Tāpēc šobrīd mūsu ekspertu komanda izstrādājusi jaunas, uzlabotas BIM prasības un izglīto citus publiskos pasūtītājus, lai sekmētu to pielietošanu un būvniecības digitalizāciju Latvijas publiskajā sektorā kopumā. Paredzam, ka šāda pieeja BIM projektu īstenošanai ļaus pilnā apjomā izmantot visas BIM iespējas un priekšrocības gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā,” komentē valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
 
Ar aktuālo dokumenta versiju iespējams iepazīties VNĪ mājaslapā sadaļā “BIM kompetences centrs”, kā arī detalizētāk VNĪ organizētajā tiešsaistes semināru ciklā “BIM projektu īstenošana” 29. novembrī un 6. decembrī laika posmā no 9.00 līdz 13.00. Pasākumos piedalīties ir aicināts ikviens nozares pārstāvis un interesents. Semināriem pieteikties iespējams aizpildot anketu.
 
Jaunās BIM prasības, tiks tulkotas arī angļu valodā, un tās varēs izmantot starptautiskos projektos un iepirkumu konkursos, tādējādi piesaistot arī ārzemju pakalpojumu sniedzējus Dokumentu plānots attīstīt arī turpmāk, piemēram, definēt atsevišķas prasības būvdarbu veicējiem, tādējādi veicinot lielāku būvnieku iesaisti BIM procesos, izstrādāt detalizētas modelēšanas prasības, izveidot kvalitātes kontroles automatizācijas rīkus un tml.
 
VNĪ komanda 2018. gadā uzsāka pirmo BIM pilotprojektu vēsturiskās ēkas Aspazijas bulvārī 7 pārbūvē, 2019. gadā jau, gūstot pārliecību par BIM ieguvumiem, izstrādāja pirmās BIM prasības būvniecības iepirkumiem Latvijas publiskajam sektoram. Pirmā prasību versija, tikusi praktiski pielietota vairākos VNĪ iepirkumos un būvniecības projektos, piemēram, Lielās Ģildes pārbūvē un atjaunošanā Amatu ielā 6, kā arī Ģenerālprokuratūras ēkas Kalpaka bulvārī 6 atjaunošanā. Kopumā kopš 2018. gadā sāktā pilotprojekta, šobrīd īstenojam jau 17 projektus ar BIM komponentēm, to skaitā, Rīgas pils Kastelas daļai, Jaunajam Rīgas teātrim un Latvijas – Krievijas robežšķērsošanas vietas “Grebņeva” modernizēšanai un citur. Tostarp prasības izmantojuši arī citi publiskie pasūtītāji, piemēram Ekonomikas ministrija, Nodrošinājuma valsts aģentūra, VSIA “Šampētera nams” un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca dažādos projektos.

29.11.2022 Satelīti ļauj droši monitorēt Mauna Loa vulkāna izvirdumu

 Satelītu attēli, kā zināms, lieti noder dažādu dabas un tehnogēnu katastrofu monitorēšanā, glābšanas pasākumu organizēšanā, seku novērtēšanā, utt. Patlaban viens no aktuālākajiem šāda veida tālizpētes datu izmantošanas piemēriem ir Mauna Loa (Havaju salas) vulkāna izvirduma gadījums. Mauna Loa vulkāns aktivizējies pēc 40 gadu klusuma pauzes - izvirdums sākās 27. novembrī un jau ātri vien pēc tam tika publicēti tā satelītattēli no GOES-West Earth novērošanas satelīta. Vulkanologiem šādi attēli noder, lai lētāk, drošāk un regulārāk veiktu izvirduma monitorēšanu. Satelīti spēj nodrošināt reāllaika datus un zinātniekiem, lai iegūtu datus, vairs nav nepieciešamības doties pašiem krāteru tuvumā. Oriģinālziņa

29.11.2022 Open Maps for Europe papildina vēl 4 valstu dati

 Open Maps for Europe projekta autori paziņojuši, ka tajā iekļauti vēl četru valstu oficiālie ģeotelpiskie dati. Ziemeļmaķedonija un Šveice iesūtījušas atvērtos topogrāfiskos datus 1:250 000 mērogā, kas iekļauti EuroRegionalMap kartē, savukārt Dānija un Slovēnija pievienojušas savus datus kadastra indeksu kartei. Open Maps for Europe projektā aptverti dažādu Eiropas valstu sniegtie oficiālie ģeotelpiskie dati un tā tiešsaistes platformā lietotājiem iespējams šos datus gan aplūkot, gan lejuplādēt. Oriģinālziņa

28.11.2022 Eiropas Aero Mērniecības industriju asociācija iestājas EUROGI

 Eiropas Aero Mērniecības industriju asociācija (EAASI) kļuvusi par EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information) dalībnieci. EUROGI dibināta 1994. gadā un tā reprezentē ar ģeogrāfiskās informācijas radīšanu un izmantošanu saistīto Eiropas organizāciju intereses. Sadarbība ar EUROGI pacelšot aeriālo mērniecību jaunā līmenī, jo ļaušot EAASI sasniegt dažādas valstis un biznesa sektorus, kur līdz šim asociācijai nav bijusi pārstāvība. Oriģinālziņa

26.11.2022 Notikusi Eiropas Savienības pastāvīgās komitejas kadastra jautājumos konference un plenārsēde

No 22. līdz 23. novembrim, Čehijas galvaspilsētā Prāgā norisinājās Eiropas Savienības pastāvīgās komitejas kadastra jautājumos konference un plenārsēde (PCC), kas jau tradicionāli notika Eiropas savienības prezidējošajā valstī.
 
Šīs konferences tēma “Kadastra dati kā atbalsts infrastruktūras attīstībai”, kur tiek diskutēts par šobrīd tik nozīmīgās kritiskās infrastruktūras informācijas nozīmību un tās datu apriti informācijas sistēmās, tajā skaitā arī Kadastra informāciju sistēmās.
 
Valsts zemes dienestu konferencē pārstāvēja kadastra attīstības vadītājs Vents Priedoliņš, kurš ir saņēmis arī uzaicinājumu turpmāk būt par Valsts zemes dienesta patstāvīgu pārstāvi Kadastru un zemes reģistru zināšanu apmaiņas tīkla (CLRKEN) koordinācijas komitejā.

26.11.2022 ĢIS datus plaši izmanto migrācijas procesu pārvaldībā

 ĢIS dati spēlē lielu lomu arī migrācijas procesu izsekošanā - tos aktīvi izmanto ANO Starptautiskā Migrācijas organizācija. Organizācija atzīst, ka sistemātiski apkopo ģeotelpisko informāciju par cilvēku mobilitātes paradumiem visā pasaulē, datus vācot vairāk nekā 7000 "kolektori" un vairāk nekā 600 tehniskie eksperti 80 pasaules valstīs, tiek izmantoti arī satelītattēli un ĢIS kartes. Uz šo datu pamata izveidota sistēma "Displacement Tracking Matrix", kas ļauj efektīvāk plānot humānās palīdzības piegādi tur, kur tā nepieciešama. Tāpat tiekot fiksēta informācija par migrācijas procesos pazudušajiem un mirušajiem cilvēkiem, kuru skaits nesen pārsniedzis jau 50 000 robežslieksni. Oriģinālziņa

25.11.2022 Pirmais veiksmīgais pulsāru novērojums VSRC vēsturē

 Šī gada 22. novembrī tika veikts pirmais veiksmīgais pulsāru novērojums Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VSRC) vesturē. Šis novērojums tika veikts izmantojot Irbenes LOFAR staciju. Tika novērots pulsars J0332+5434 (RA - 03:32:59.368, DEC -+54:34:43.57) 110 - 190 MHz joslā. Šī novērojuma rezultāti paver iespējas jauniem pētījuma virzieniem VSRC un paplašina starptautiskās sadarbības iespējas.

 
Pulsārs, kas tika novērots, atrodas aptuveni 3460 gaismas gadu attālumā Camelopardalis zvaigznājā. Tas veic vienu apgriezienu ik pēc 0,71452 sekundēm un ir aptuveni 5 miljonus gadu vecs.
 
Novērojums tika veikts sadarbojoties trim VSRC struktūrvienībām – Astronomijas un astrofizikas nodaļai, Augstas veiktspējas skaitļošanas nodaļai un Tehniskajam dienestam sadarbībā ar Université d’Orléans (Francija) un Universität Bielefeld (Vācija) pētniekiem. Papildus jaatzīmē lielais ILT sabiedrības atbalts. Iegūtie rezultāti apliecina augsta līmeņa kompetenci un laika gaitā uzkrāto pieredzi.

25.11.2022 Norvēģijā ar rokas LIDAR skenē mežus

 Norvēģijā uzsākts darbs pie mežkopības sektora digitālās transformācijas, izmantojot pārnēsājamos Lidar lāzerskenerus. Ar šāda skenera palīdzību iespējams uzņemt 300 000 punktu sekundē 100 metru diapazonā un izveidot blīvus apkārtnes 3D modeļus īsā laika posmā. Punktu mākonis ietver visdažādāko informāciju, kas rodama zem koku lapotnes - meža zemsedze, veģetācija, kritalas, u.c. Ja nepieciešams, ar aerolāzerskenēšanas palīdzību tiek skenēta arī informācija par koku lapotnēm un beigās abas datu kopas apvienotas. Oriģinālziņa

24.11.2022 Nīderlandē izgudro GNSS alternatīvu

 Nīderlandiešu zinātnieki izgudrojuši alternatīvu ierastajām navigācijas sistēmām, kam nav nepieciešami satelītu dati un kas spēj sasniegt 10 centimetru precizitāti. Jaunā sistēma darbotos ar mobilo sakaru tīkla un radiofrekvenču platjoslu palīdzību. Lai panāktu precīzu un laicīgu pozicionēšanas vēstījumu pārraidi, mobilo datu tīklam tiktu pievienots augstas precizitātes atompulkstenis, līdzīgi kā šādus atompulksteņus izmanto GNSS satelītos. Tas nodrošināšot precizitāti līdz sekundes miljardajai daļai, apgalvo zinātnieki. Oriģinālziņa

24.11.2022 Tuvojas Eiropas aeromērniecības asociācijas samits

 No 30.novembra līdz 2. decembrim Itālijas galvaspilsētā Romā norisināsies ikgadējais Eiropas Aero mērniecības industrijas asociācijas samits. Arī šoreiz neizpaliks gan semināri un praktiskas nodarbības, gan paneļdiskusijas un debates par svarīgākajiem aero kartogrāfijas industrijas tematiem. Ar pasākuma pilnu programmu iespējams iepazīties šeit: https://www.eaasi.eu/summit2022

24.11.2022 Lidostas izmanto ĢIS tehnoloģijas, lai veidotu digitālos dvīņus

 Vankūveras Starptautiskās lidostas Digitālais dvīnis saņēmis Industrijas inovāciju izcilības balvu 2022. gada "Technology Impact Awards" ceremonijā. Vankūveras lidostas digitālais modelis izveidots ar Lidar skeneru un 150 megapikseļu kameru palīdzību, savācot milzīgu datu apjomu (gandrīz 1000 megabaitu sekundē). Lidostas visā pasaulē arvien biežāk veido digitālos dvīņus, lai prognozētu pasažieru plūsmas, pareizi izvietotu resursus (darbiniekus, transportlīdzekļus). Tāpat digitālie dvīņi tiek izmantoti, lai veidotu treniņu simulācijas dažādiem scenārijiem, avārijas situācijām vai vizualizētu nākotnes infrastruktūras attīstību. Oriģinālziņa 

23.11.2022 Eurographics tiksies ar EP deputātiem, lai demonstrētu kartogrāfijas nozīmi Eiropas attīstībā

Eiropas Nacionālo kartogrāfijas un kadastra aģentūru asociācija Eurographics 29. novembrī prezentēs Eiropas Parlamenta deputātiem un politikas veidotājiem jaunākās kartogrāfijas sasniegumu priekšrocības modernas datu infrastruktūras izveidē, lai veicinātu uz datiem balstītas Eiropas attīstību. Diskusijā plānots demonstrēt, ka atrašanās vieta ir tas, kas vieno informāciju un darbības, kas pārsniedz nacionālo valstu robežas. Eurographics prezentēšot ES likumdevējiem arī savu Open Maps for Europe projektu, kas cenšas apvienot uzticamus ģeotelpiskos atvērtos datus no dažādiem oficiālajiem avotiem. Oriģinālziņa

21.11.2022 Hexagon plāno atjaunot aerodatus par 8 ASV štatiem

 Hexagon paziņojuši, ka savas HxGN datu prgrammas ietvaros atjaunos aerofotogrāfiju datus par 8 ASV štatiem (Teksasu, Vašingtonu, Floridu, Dienvidkarolīnu, Virdžīniju, Meinu, Montanu un Aidaho), kuru skaits, iespējams, vēl augs. Aerodati pārklās kopumā vismaz 1,789 miljonu kvadrātkilometru lielu teritoriju, tie būs pieejami 2023. gada pēdējā ceturksnī un sasniegs 15 centimetru izšķirtspēju. Oriģinālziņa

12.11.2022 Izmantojot satelīta datus Latvijā novērtē jūras krasta eroziju

 Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) eksperti strādā pie inovatīva datu apstrādes procesa - izmantojot satelīta datus, novērtē jūras krasta erozijas apmērus. Nākotnes klimata pārmaiņu prognozes liecina gan par vidējā jūras līmeņa, gan par vētru biežuma palielināšanos Baltijas jūras reģionā. Ir sagaidāms, ka šīs izmaiņas nākotnē pastiprinās piekrastes dinamisko procesu intensitāti, t.sk. erozijas apmērus. Lai pielāgotos gaidāmajam un pasargātu piekrastes ainavas un infrastruktūru, ir nepieciešams nodrošināt visaptverošu un ilgtspējīgu krasta līnijas monitoringu.

 
Strauja telpisko datu lietojamības un pieejamības attīstība sniedz iespēju krasta monitoringam izmantot gan publiskos, gan komerciālos satelītu datus. Tie sniedz regulārus zemes virsmas mērījumus, kas apvienojumā ar automatizētu datu apstrādes procesu spēj nodrošināt visaptverošu monitoringu un sniegt informāciju par to, kā Latvijā mainās jūras krasts.
 
Līdzšinējās monitoringa metodes ir balstītas uz cilvēka veiktu krasta līniju profilēšanu. Šādi mērījumi sniedz izpratni par piekrastes attīstību konkrētās vietās, tomēr saprātīga resursu lietošana neatļauj veikt šādus mērījumus ar pietiekamu biežumu un telpisko pārklājumu.
 
Valters Žeižis, LVĢMC okeanologs: “Datu apstrāde ļauj novērtēt un koriģēt atmosfēras ietekmi uz mērījumu kvalitāti, kā arī izšķirt precīzas pikseļu koordinātas, ļaujot veikt savstarpēju datu salīdzināšanu dažādos laika griezumos. Tālāk tiek veikta rastra datu apstrāde, izmantojot apstrādes procesorus jeb algoritmus. Krasta līnijas noteikšana darbosies automātiski un ģenerēs izejas datus katrā pieejamajā ainā. Datu pēcapstrādes process ietver vēl vairākus izaicinājumus, kas saistīti ar mainīgu vides apstākļu ietekmi uz mērījumiem, piemēram, ūdens līmeņa, straumju un viļņošanās dinamiku, kā arī saules staru spīdēšanas augstumu un objektu radītās ēnas”.
 
Lai nodrošinātu datu pārbaudi jeb validāciju, projekta “Klimata pārmaiņu politikas integrācija nozaru un reģionālajā politikā” ietvaros ir izvēlēts apmēram 10km2 liels poligons Bernātu pludmalē. Papildus atvērtā tipa Sentinel-2 satelīta datiem tiek veikts monitorings, izmantojot mērījumus ar dronu un sadarbībā ar ESA NoR programmu tiks iegūti dati arī no privātajām satelītu datu kopām. Tādējādi plānots novērtēt atšķirības rezultātos starp dažādiem datu avotiem, kā arī veikt secinājumus par šo datu kopu praktisko un ekonomisko lietojamību.
 
Jūras krasta erozijas novērtējumu LVĢMC īsteno Norvēģijas finanšu instrumenta Klimata un vides programmas projekta “Klimata pārmaiņu politikas integrācija nozaru un reģionālajā politikā” ietvaros kopā ar Latvijas partneriem – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Centrālās statistikas pārvaldi, kā arī Norvēģijas partneri – Norvēģijas Vides aģentūru.

31.10.2022 Jaunā FIG prezidente svinīgā ceremonijā pārņēmusi pilnvaras

 Iepriekšējais FIG prezidents Rūdolfs Šteigers nodevis organizācijas vadības grožus jaunievēlētās prezidentes Diane Dumashie rokās. Simboliskā ceremonija notikusi InterGeo foruma ietvaros Vācijas pilsētā Esenē. Tajā piedalījušies arī daudzi FIG komisiju pārstāvji, Dumashie teikusi runu, uzsverot, ka pašlaik piedzīvojam pārmaiņu laikus, un, ka viņa kalpošot FIG un caur to arī kopējam sabiedrības labumam. Prioritārs princips viņas darbībā būšot ilgtspējība, un FIG stratēģiskā dienaskārtība tikšot izveidota nākamā gada sākumā. Oriģinālziņa

30.10.2022 Dubaja sadarbosies ar Lielbirtānijas Kartogrāfijas aģentūru

Dubajas pašvaldība parakstījusi divus līgumus ar Lielbritānijas Kartogrāfijas aģentūru (Ordnance Survey), lai labāk apgūtu ģeotelpiskos datus, to analīzi, paātrinātu inovācijas un attīstītu pakalpojumus Dubajas pilsoņiem, iedzīvotājiem, tūristiem. Viens no galvenajiem sadarbības projektiem būs Dubajas plānošanas un būvniecības sistēmas attīstīšana un pārvaldība. Britu eksperti palīdzēs tādās jomās kā plānošana, būvniecības atļaujas, mērniecība, ĢIS. Oriģinālziņa

30.10.2022 Pasniegs balvas sievietēm bezpilotu aviācijas industrijā

 Organizācija "Womed and Drones" izziņojusi savu sesto Global Awards ceremoniju, kas notiks nākamgad no 5. līdz 7. janvārim, Lasvegasā. Global Awards tiek pasniegtas cilvēkiem, kas rada pārmaiņas, bruģējot ceļu uz lielāku sieviešu iesaisti bezpilotu aviācijas industrijā. Individuālās balvas tiks pasniegtas desmit dažādās kategorijās, tāpat šogad tiks pasniegtas balvas arī divās jaunās nominācijās - "Slavas zāle" un sievietēm piemērotākajiem uzņēmumiem bezpilotu aviācijas industrijā. Oriģinālziņa

29.10.2022 ES izmanto satelītdatus mežu ugunsgrēku pārvaldībā

 Eiropas Mežu ugunsgrēku informācijas sistēmas dati liecina, ka šogad bijuši vieni no plašākajiem mežu ugunsgrēkiem kopš gadsimta sākuma. Kopumā mežu platības Eiropā degušas 660 000 hektāru platībā, no kurām gandrīz puse jeb 298 000 hektāru bijuši Spānijā, tam seko Rumānija ar 150 000 hektāru un Portugāle ar 104 077 hektāriem. Eiropas Komisija uzsākusi projektu "FirEUrisk", lai izveidotu zinātniski pamatotu stratēģiju, kas ļautu labāk savaldīt ugunsgrēkus nākotnē. Projektam lieti noder arī satelītu dati, aprēķinot izdedzinātās platības, sagatavojot kartes un paaugstinot sabiedrības apzināšanos. Oriģinālziņa

Sviitra
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2022. gada decembris Arrow_right
P O T C P S S
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
Šodiena 2022. gada 6. decembris

Vārda diena:

Niklāvs, Niks, Nikolajs
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.