Mēs esam lai Jūs informētu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi
Sviitra

20.03.2023 LKĢA atklās orientēšanās spēli jauniešiem “ĢEO-INŽENIERIS”

 Starptautiskajā Mērnieku dienā, 21.martā, Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācija iepazīstinās nozares pārstāvjus un visus interesentus ar informatīvi izglītojošu orientēšanās spēli jauniešiem par mērniecības tematiku “ĢEO-INŽENIERIS”.

Spēles mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar mērnieka profesiju (kuru mūsdienās varam dēvēt par ģeotelpisko datu inženieri), tehnoloģijām, kuras izmanto mūsdienu mērnieki, kā arī aicināt izvērtēt iespēju studēt studiju programmās, kuras piedāvā apgūt visu, kas saistīts ar ģeotelpiskajiem datiem.

Laika posmā no 21.marta līdz 21.septembrim visu Latvijas skolu 8.-12.klašu skolēniem būs iespēja spēli “Geo-Inženieris” spēlēt bez maksas. Spēle būs pieejamas sešās Latvijas pilsētās – Valmierā, Ogrē, Jēkabpilī, Rēzeknē, Jelgavā un Ventspilī. Uz spēļu atrašanās vietām ir iespējams nokļūt ar sabiedrisko transportu, kā arī tās ir lielisks galamērķis, kuru iekļaut skolas ekskursijas maršrutā!

Savukārt, oktobrī tiks apkopoti un vērtēti visu komandu rezultāti un apbalvotas trīs labākās klases (ar visvairāk pareizi izpildītajiem uzdevumiem, visīsākajā laikā).

Spēle izstrādāta sadarbībā ar SIA “Roadgames Latvia” un ar Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes un nozares uzņēmumu atbalstu.

Spēles "Ģeo-Inženieris" idejas attīstītājs ir Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācija, kurā apvienojušies mērniecības nozarē strādājošie uzņēmumi, ar mērķi veicināt mērniecības darba vides sakārtošanu un attīstīt nozari. 

Visu par spēli un pieteikšanās kārtību iespējams uzzināt mājas lapā https://geoinzenieris.mozellosite.com.

Starptautiskā Mērnieku diena tiek atzīmēta kopš 2012. gada gan Eiropā, gan ASV.

Tās ietvaros katru gadu tiek nominēts Gada mērnieks - vēsturiska persona ar pienesumu ģeodēzijā, kartogrāfijā, mērniecībā un arī astronomijā. Latvijā darbojas divas profesionālās organizācijas - Latvijas Mērnieku biedrība, kas dibināta pirms 103 gadiem un ir pārstāvēta starptautiskās mērnieku organizācijās un Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācija.

28.02.2023 Mobilly un Jāņa Sēta izstrādās mobilitātes platformu Tallinai un Tartu

 Igaunijas galvaspilsēta Tallina un otra lielākā pilsēta Tartu parakstījušas vienošanos par kopīgas mobilitātes servisa platformas izveidi. Tās mērķis būs apvienot abu pilsētu sabiedriskā transporta sistēmas, taksometru, elektrisko skrejriteņu nomas un citu mobilitātes pakalpojumu sinedzējus vienotā maršrutu plānošanas, kā arī apmaksas sistēmā. Interesanti, ka jauno aplikāciju izstrādās Latvijas uzņēmumi Mobilly un Jāņa Sēta. Oriģinālziņa

27.02.2023 Satelītu dati atklāj - Centrāleiropā aizvien zems pazemes ūdeņu līmenis

 Grācas Ģeodēzijas institūts, analizējot satelītu gravimetrijas datus, izpētījis, ka Centrālās Eiropas reģionā jau kopš 2018. gada ir nemainīgi zems pazemes ūdeņu līmenis, līdz ar to šajā reģionā esošās valstis arvien biežāk cieš no sausuma. Īpaši tas izpaudās pagājušā gada vasarā, kad vairākas upes Eiropā izsusēja pat pilnībā. Tas atstāja sekas ne tikai uz ūdens dzīvotņu sugām un lauksaimniecību, bet arī enerģijas ražošanu - ūdens trūka gan hidroelektrostacijām, gan atomelektrostacijām (dzesēšanai).  Iegūt datus par pazemes ūdeņiem palīdzējuši divi satelīti - Toms un Džerijs - kas riņķo ap Zemi ap 490 km augstumā, diennakts laikā apriņķojot planētu pat 15 reižu. Tie ar īpašiem paņēmieniem mēra Zemes gravitācijas lauku, konstatējot masas izmaiņas, no kā tālāk var atvasināt datus par pazemes ūdeņu līmeņiem. Kā atzīst projektā iesaistītie pētnieki, vēl pirms dažiem gadiem viņi nebūtu iedomājušies, ka Vācijā vai Austrijā par problēmu varētu klūt ūdens pieejamība. Oriģinālziņa

05.02.2023 LMB informē par kopsapulci un aicina izvirzīt kandidātus goda apbalvojumu saņemšanai

Latvijas Mērnieku biedrība aicina visus mērniecības un ģeotelpiskās informācijas nozares pārstāvjus piedalīties jau par tradīciju kļuvušajā Latvijas Mērnieku biedrības konferencē, kas notiek kopā ar LMB biedru kopsapulci!

Pēc ilgāka pārtraukuma atgriežamies klātienē, tāpēc īpaši aicinām visus uz atkalsatikšanos ar kolēģiem un iespēju uzzināt aktualitātes nozarē, kā arī satikt mērniecības instrumentu tirgotājus!

LMB kopsapulce un konference notiks 24. martā, Ogres pilsētas centrālajā bibliotēkā. Konferences programma tiks izziņota drīzumā un tai pieteikties varēs LMB kursu reģistra sadaļā!

LMB turpina iesākto tradīciju godināt izcilākos nozares kolēģus, pasniedzot mērniecības augstākos apbalvojumus! Konferences sākumā paredzēta šī gada apbalvojumu pasniegšana, tāpēc aicinām izvirzīt kandidātus apbalvojumu saņemšanai. Lai izvirzītu kandidātus “Goda zīmes” vai “Atzinības zīmes” saņemšanai, līdz 1. martam uz e-pastu lmb@lmb.lv ir jānosūta pieteikums, kuru paraksta ne mazāk kā trīs personas, un tajā ir jāatspoguļo kandidāta īpašie nopelni Latvijas mērniecības nozarē! Sīkāka informācija un apbalvojumus saņēmušo saraksts atrodams LMB portālā!

Šī gada LMB kopsapulces laikā notiks arī divu valdes locekļu vēlēšanas! Ja esi LMB biedrs un vēlies iesaistīties nozares pilnveidošanā, līdz 1. martam gaidām Tavu pieteikumu un aprakstu par savu profesionālo pieredzi uz e-pastu lmb@lmb.lv! Ja vēl neesi LMB biedrs, pēdējā iespēja par tādu kļūt, un to vari paspēt izdarīt arī līdz kopsapulcei un kandidēt uz valdes locekļa amatu!

Sīkāka informācija par pasākuma norisi un gaidāmo programmu sekos!

31.01.2023 Uzsāk darbību Galileo augstas precizitātes serviss (1)

 Eiropas GNSS sistēma Galileo sākusi strādāt augstas precizitātes servisa režīmā, paziņojis Eiropas Savienības Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bērtons. Līdz ar to Galileo kļuvusi par pirmo GNSS sistēmu, kas piedāvā bezmaksas augstas precizitātes pozicionēšanas korekcijas (Precise Point Positioning) visā pasaulē, gan ar Galileo kosmosa signāla, gan interneta starpniecību. Tas palīdzēs lietotājiem sasniegt augstas precizitātes pozicionēšanas risinājumus reālajā laikā (ar noteikumu, ka Galileo E6-B signāls tiek apstrādāts ar atbilstošu algoritmu GNSS uztvērējos). Izskan prognozes, ka Galileo augstas precizitātes serviss palīdzēs attīstīties jauniem biznesa pakalpojumiem tirgū. Oriģinālziņa

31.01.2023 Maijā notiks Geospatial World Forum

 Šogad jau 14. reizi norisināsies ģeotelpiskās informācijas nozarei veltītais forums Geospatial World Forum, kas pēc trim gadiem Amsterdamā atgriezīsies Roterdamā un notiks no 2. līdz 5. maijam. Foruma virstemats šogad būs "Ģeotelpiskā karavāna: Iekļaujot visu". Tā ir norāde uz ģeotelpiskās informācijas klātbūtni visdažādākajos biznesa procesos, tās nozīmi ilgtspējas nodrošināšanā, kā arī digitālā laikmeta attīstībā. Paredzēts, ka forumā būs semināri veltīti LIDAR, SAR, mākslīgā intelekta, digitālo dvīņu, datu pārvaldības un citām tehnoloģijām. Vairāk informācijas

30.01.2023 OneWeb tuvojas globālā satelītinterneta nodrošināšanai jau šogad

Kompānija OneWeb janvārī ar SpaceX raķeti no Kanaveralas zemesraga veiksmīgi palaidusi orbītā vēl 40 globālā satelītinterneta nodrošināšanai paredzētos satelītus. Kopumā šī bija jau 16ā OneWeb satelītu palaišana, un orbītā nogādāti jau 542 satelīti, kas ir vairāk nekā 80% no tā, lai izveidotu funkcionējošu pirmās paaudzes konstelāciju. Esot nepieciešamas vēl tikai divas palaišanas reizes, lai sasniegtu mērķi iespējot globālu platjoslas interneta pārklājumu jau šajā gadā. Jau šobrīd OneWeb internets darbojoties Aļaskā, Kanādā, Lielbritānijā, Grenlandē un Arktikā, drīzumā sekošot arī ASV, Dienvideiropas, Austrālijas un Vidējo Austrumu teritorijas. Oriģinālziņa

27.01.2023 Google apvienojusi Maps un Waze darbinieku kolektīvus

 Google decembrī apvienojusi darbinieku nodaļas, kas strādā pie Waze un Google Maps servisiem, vairāk nekā 500 Waze darbiniekus iekļaujot par Maps, Google Earth un Street View atbildīgajā Google Geo organizācijā. Google gan paziņojusi, ka ar šo lēmumu nav plānots likvidēt Waze un tā turpināšot darboties kā atsevišķa aplikācija. Kolektīvu apvienošana esot bijusi nepieciešama vien tāpēc, lai tie varētu veikt ciešāku tehnisko sadarbību. Waze iepriekšējais īpašnieks gan publiski kritizējis Google par Waze attīstības bremzēšanu. Waze joprojām izmanto ap 151 miljons aktīvu lietotāju visā pasaulē. Oriģinālziņa

25.01.2023 LMB tiekas ar VZD sarunās par BKU nodošanu brīvajā tirgū (4)

19. janvārī notikusi Latvijas Mērnieku biedrības valdes tikšanās ar Valsts zemes dienesta vadību, kuras laikā apspriests jautājums par būvju kadastrālās uzmērīšanas nodošanu brīvā tirgū. Diskusijas laikā notika viedokļu apmaiņa un kopējas nostājas meklējumi, kā turpmāk mērniecības nozarē sertificētas personas varētu veikt aktīvāku iesaisti BKU procesa norisē. Tika panākta vienošanās par sarunu turpināšanu pēc sapulcē izskanējušo

viedokļu un priekšlikumu precizēšanas.

25.01.2023 LMB kopsapulci pārceļ uz 24. martu

 LMB kopsapulce tomēr notiks 24. martā (nevis 17. martā, kā ziņots iepriekš). Norises vieta:  Ogres pilsētas centrālās bibliotēkas konferenču zāle, (Brīvības ielā 35, Ogre). 

Visiem interesentiem ir iespēja laicīgi ieplānot pasākuma apmeklējumu. Būsiet laipni gaidīti!

Sīkāka informācija par pasākuma norisi un gaidāmo programmu sekos.

 

 

23.01.2023 LĢIA Kartogrāfu diena - 25. janvārī

Vieta un laiks: 2023. gada 25. janvāris, no plkst. 9.30 līdz 13.50

Latvijas Kara muzeja Konferenču zāle 
Attālināti, Webex platformā (saite nosūtīta uz pasākuma dalībnieku norādīto e-pastu)
 
DIENAS KĀRTĪBA
 
09.20 - 09.30 Dalībnieku reģistrācija, attālinātā pieslēgšanās
09.30 – 09.35 Administratīvā informācija
09.35 - 09.45 LĢIA ģenerāldirektora Mārtiņa Liberta uzruna
09.45 - 10.10 Aktuālais Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras darbībā ģenerāldirektora vietnieks ģeoinformācijas jautājumos Valdis Bērziņš
10.10 - 10.40 Jaunumi tālizpētes datu sagatavošanā Tālizpētes nodaļas vadītājs Ivars Bergmanis
10.40 - 11.10 LĢIA lielmēroga kartogrāfijas aktualitātes Kartogrāfijas departamenta direktors Andris Zelmanis
11.10 – 11.40 Vietvārdi – būtiska kartes sastāvdaļa Toponīmikas laboratorijas vadītāja Vita Strautniece
11.40 – 12.10 Kafijas pauze
12.10 – 12.40 Aktualitātes vidēja un maza mēroga karšu un to datu sagatavošanas procesos Speciālās ģeoinformācijas departamenta direktors Aigars Vārpiņš
12.40 – 13.05 Karšu pārlūks “LĢIA Kartes” ĢIS un IKT nodaļas ĢIS daļas vadītājs Kristaps Kiziks
13.05 – 13.30 Aktuālais LĢIA pakalpojumu jomā Informācijas un pakalpojumu nodaļas vadītāja Evija Strautiņa
13.30 – 13.50 Jautājumi un atbildes, noslēgums
Jautājumi un atbildes ~ 10 minūtes pēc katras prezentācijas. 

23.01.2023 26. janvārī notiks "meetGIT" diskusija par vēsturisko karšu digitalizāciju

 2023. gada 26. janvārī plkst. 16.00 sāksies diskusija, kas šoreiz veltīta tēmai “Analogo telpisko datu krātuves ceļā uz digitālo piedāvājumu sabiedrībai”.

 
Diskusijas mērķis ir veicināt digitālo telpisko materiālu – karšu, plānu, aerouzņēmumu, kosmisko uzņēmumu, grāmatu un citu publikāciju – plašāku piedāvājumu un pieejamību sabiedrībai. Eksperti diskutēs par sadarbības iespējām un iepazīstinās ar jau īstenotiem projektiem šo materiālu sagatavošanā un publicēšanā, lai nodrošinātu pieejamību un izmantošanu plašākam pētnieku un interesentu lokam, veicinot gan ģeotelpiskās informācijas tehnoloģiju, gan citu digitālo prasmju pilnveidi.
 
Uz diskusiju aicināti visi interesenti, kuru profesionālā vai brīvā laika intereses ir saistītas ar vēsturisko karšu un citu analogo telpisko datu izpēti un izmantošanu. Dalība ir bez maksas, tomēr aicinām visus interesentus pieteikties, aizpildot formu, kuras saite atrodama https://www.latgis.eu/meet-git. Pasākumam tuvojoties, saņemsiet MS Teams platformas tiešsaistes diskusijas pieejas saiti.
 
Diskusijas dalībnieki – eksperti - tiks atklāti tuvākajā laikā, sekojiet aktualitātēm ĢIS biedrības Facebook kontā, Twitter, pasākuma lapā un mājaslapas "meetGIT" sadaļā!
 
“meetGIT” ir diskusija par ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijām un ar tām saistītām tēmām, jomas profesionāļu un interesentu tikšanās, kuras mērķis ir veicināt kopienas un sabiedrības izpratni par tās izaicinājumiem un attīstības virzieniem.
 
 
 
Diskusijas eksperti
 
 
Kārlis Zvirgzdiņš, Dace Bušante, Sandis Zaķis, Latvijas Nacionālais arhīvs
Tēma: Latvijas Nacionālā arhīva kartogrāfiskais materiāls: digitalizācija, izmantošana un sadarbības perspektīvas
 
 
Reinis Vāvers, Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tēma: Kartogrāfisko materiālu digitalizācija, saglabāšana un pieejamība Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
 
 
Sanita Krūmiņa, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra
Tēma: LĢIA tehniskā arhīva ģeoinformācijas mantojuma  digitalizācija
 
 
Juris Zariņš, Mārtiņš Lūkins, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava"
Tēma: Vēsturiskie mežaudžu plāni, muižu plāni, aerofoto meža, zemes lietojumu izpētei. Risinājumi datu digitalizēšanai, karšu montāžai
 
 
Aivars Markots, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
Tēma: Nenovērtētās aerofotoainu kolekcijas Latvijā
 
 
Ints Lukss, Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas katedra
Tēma: Fotogrammetrijas sasniegumi Latvijā starpkaru periodā

23.01.2023 LĢIA Ģeodēzistu diena notiks 1. februārī

 Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra 2023. gada 1. februārī sadarbībā ar Rīgas Tehniskās Universitātes Ģeomātikas katedru organizē Ģeodēzistu dienu, kuras ietvaros sniegs atskatu par padarīto ģeodēzijas jomā 2022. gadā un tuvākās nākotnes plāniem nozares interesentiem klātienē Rīgas Tehniskās Universitātes Ģeomātikas katedrā, auditorijā nr. 543, Ķīpsalas ielā 6a, Rīgā, un attālināti.

 
Plašākai ģeodēzijas sabiedrības interesējošo tēmu un aktualitāšu, kas saistītas ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras darbību ģeodēzijas jomā, apskatīšanai “Ģeodēzistu dienā 2022” aicinām sūtīt jautājumus uz elektronisko pastu ivars.liepins@lgia.gov.lv.
 
Savas kompetences un iespēju robežās atbildes tiks iekļautas “Ģeodēzistu dienas 2022” ziņojumos.
 
Pieteikšanās, izmantojot Latvijas Mērnieku biedrības uzturēto apmācības portālu https://lmb.lv/courses/238 līdz 30. janvārim.
 
Saite uz “Ģeodēzistu dienu 2022” tiks nosūtīta uz dalībnieku elektroniskajiem pastiem un būs pieejama šajā ziņā kā papildinājums.

18.01.2023 LMB kopsapulce notiks 17. martā, Ogrē

 Latvijas Mērnieku biedrības biedru sapulce un konference ir paredzēta 2023.gada 17.martā. Norises vieta, Ogres pilsētas centrālās bibliotēkas konferenču zāle, Brīvības ielā 35.    

27.12.2022 LIDAR pielieto arī videospēļu attīstībā

Izrādās, ka LIDAR punktu mākoņi un navigācijas dati arvien biežāk tiek izmantoti arī videospēļu attīstībā. To veicina tendence, videospēļu lietotājiem pieprasot arvien reālistiskākas pieredzes, ieskaitot pārvietošanos reālā, pazīstamā apkārtnē. Manuālā veidā šāda apkārtnes atveidošana videospēlē prasītu ārkārtīgi lielu laika patēriņu, bet Lidar punktu mākoņi to spēj atrisināt daudz ātrāk un efektīvāk. Vairāk informācijas (angliski)

30.11.2022 Amazon arvien vairāk piegāžu veic ar elektrificētiem transportlīdzekļiem (2)

 Kompānija Amazon ievērojami paplašinājusi savu elektrisko kravas velosipēdu skaitu pārvadājumiem Lielbritānijā, atverot trīs jaunus mikromobilitātes centrus Mančestrā un Londonā. Jaunie elektrovelosipēdi gada laikā Lielbritānijā ļaušot piegādāt vairāk nekā divus miljonus Amazon sūtījumu, kas mazināšot ierasto kravas busiņu izmantošanu, atslogojot satiksmi un uzlabojot gaisa kvalitāti. Šogad Londonas zemo emisiju zonā Amazon jau veikuši vairāk nekā 5 miljonus piegāžu, izmantojot elektro velosipēdus vai elektriskos auto. Tāpat Amazon izziņojusi līdzīgus mikromobilitātes attīstības plānus Francijā un Itālijā. Kopumā Amazon e-kravas velo un kājāmgājēju piegādes darbojas jau 20 Eiropas pilsētās. Interesanti, ka Amazon piegādēm izmanto pat pilnībā elektriskus lielos kravas auto, kuru svars sasniedz 37 tonnas. Amazon plāno sasniegt sava biznesa klimatneitralitāti jau 2040. gadā - desmit gadus ātrāk nekā to paredz Parīzes klimata vienošanās. Oriģinālziņa 

30.11.2022 Zemes īpašniekiem bez maksas ir atvērti Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas dati

 Veicinot publisko datu pieejamību sabiedrībai,  otrdien, 15. novembrī, Valsts zemes dienests (VZD) zemes īpašniekiem atver Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas (ATIS) datus.

 
ATIS mērķis ir nodrošināt sabiedrību ar aktuālu informāciju par apgrūtinātajām teritorijām un objektiem, kam saskaņā ar Aizsargjoslu likumu ir noteiktas aizsargjoslas (piemēram, īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, elektroniskajiem sakaru tīkliem un to infrastruktūras būvēm, ūdensvadu un kanalizācijas tīkliem u.tml.).
 
No 15. novembra portālā Kadastrs.lv zemes īpašniekam bez maksas ir pieejams jauns e-pakalpojums “ATIS dati par savām zemes vienībām”. Gadījumā, ja zemes īpašnieks konstatē, ka ATIS reģistrētie dati neatbilst reālajai situācijai apvidū, aicinām sazināties ar ATIS datu sniedzēju, kuram ir pienākums normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā VZD iesniegt datus to reģistrācijai vai aktualizācijai ATIS.
 
Plašāka informācija par e-pakalpojumu un tā lietošanu ir publicēta VZD mājas lapā sadaļā Pakalpojumi.
 
Jau informējām, ka atbilstoši likumam “Par valsts budžetu 2022. gadam”, VZD ir piešķirts finansējums  ATIS datu atvēršanai. ATIS darbību un pieejamību valstī regulē Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.

30.11.2022 VNĪ: pilnveidotas BIM prasības digitalizācijas veicināšanai publiskajā sektorā

 “VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pilnveidotas būves informācijas modelēšanas (BIM) prasības ieviešanai attīstības projektos un digitalizācijas veicināšanai publiskajā sektorā kopumā. Otrā BIM prasību versija aktualizēta un nodota publiskai lietošanai, balstoties uz projektu ietvaros gūto praktisko pieredzi un BIM tehnoloģiju attīstību,” informē valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

 
VNĪ izstrādātās BIM prasības ir dokuments, kas nosaka skaidrus un saprotamus BIM pasūtīšanas, izstrādes un piegādes nosacījumus, kā arī norāda kvalitātes pārbaudes un informācijas apmaiņas prasības. Atsaucoties uz praksi kopš 2019. gada, kad prasības tika pirmo reizi publicētas, dokuments pilnveidots – tā būtiskākās izmaiņas ietver detalizētas prasības BIM kvalitātes kontrolei, 2D rasējumu izveidei, izveidoto kontroles punktu “Aktīvu informācijas modelis” un precizētu BIM īstenošanas plānā iekļaujamo informāciju. Tostarp papildinātas prasības 3D lāzer-skenēšanas procesam, punktu mākoņu izmantošanai un, pamatojoties uz apsaimniekošanas vajadzībām, precizēta BIM elementiem pievienojamā informācija, kā arī ieviesta punktu sistēma parauga modeļu vērtēšanai iepirkuma laikā.
 
BIM prasības aktualizētas, lai pēc iespējas vairāk varētu izmantot šobrīd pieejamās digitālās tehnoloģijas. Ņemta vērā arī nepieciešamība pasūtītāja prasības veidot saprotamākas pakalpojumu sniedzējiem un nodrošināt BIM kā pamata neatņemamu projektēšanas procesa sastāvdaļu, kas tiek izmantota kā izejas informācija būvprojekta rasējumu izveidei un turpmākai risinājumu izstrādei.
 
“BIM kā komplicēts zināšanu un tehnoloģiju kopums ir nozari būtiski transformējošs un nepieciešams, raugoties gan no ilgtspējīgu projektu un būvniecības kvalitātes puses, gan finansiālā ietaupījuma ilgtermiņā. Tas ļaus nākotnē veiksmīgāk veidot sadarbību starp pasūtītājiem, projektētājiem un būvniekiem, samazināt potenciālo kļūdu un papildus izmaksu riskus, kā arī efektīvāk plānot būvniecības procesus un kontrolēt informācijas apmaiņu starp iesaistītajām pusēm visā ēkas dzīves ciklā. VNĪ sniedzam savu artavu, jo zināšanas un priekšrocības, ko sniedz BIM, nav tik ātri un vienkārši apgūstamas. Tāpēc šobrīd mūsu ekspertu komanda izstrādājusi jaunas, uzlabotas BIM prasības un izglīto citus publiskos pasūtītājus, lai sekmētu to pielietošanu un būvniecības digitalizāciju Latvijas publiskajā sektorā kopumā. Paredzam, ka šāda pieeja BIM projektu īstenošanai ļaus pilnā apjomā izmantot visas BIM iespējas un priekšrocības gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā,” komentē valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
 
Ar aktuālo dokumenta versiju iespējams iepazīties VNĪ mājaslapā sadaļā “BIM kompetences centrs”, kā arī detalizētāk VNĪ organizētajā tiešsaistes semināru ciklā “BIM projektu īstenošana” 29. novembrī un 6. decembrī laika posmā no 9.00 līdz 13.00. Pasākumos piedalīties ir aicināts ikviens nozares pārstāvis un interesents. Semināriem pieteikties iespējams aizpildot anketu.
 
Jaunās BIM prasības, tiks tulkotas arī angļu valodā, un tās varēs izmantot starptautiskos projektos un iepirkumu konkursos, tādējādi piesaistot arī ārzemju pakalpojumu sniedzējus Dokumentu plānots attīstīt arī turpmāk, piemēram, definēt atsevišķas prasības būvdarbu veicējiem, tādējādi veicinot lielāku būvnieku iesaisti BIM procesos, izstrādāt detalizētas modelēšanas prasības, izveidot kvalitātes kontroles automatizācijas rīkus un tml.
 
VNĪ komanda 2018. gadā uzsāka pirmo BIM pilotprojektu vēsturiskās ēkas Aspazijas bulvārī 7 pārbūvē, 2019. gadā jau, gūstot pārliecību par BIM ieguvumiem, izstrādāja pirmās BIM prasības būvniecības iepirkumiem Latvijas publiskajam sektoram. Pirmā prasību versija, tikusi praktiski pielietota vairākos VNĪ iepirkumos un būvniecības projektos, piemēram, Lielās Ģildes pārbūvē un atjaunošanā Amatu ielā 6, kā arī Ģenerālprokuratūras ēkas Kalpaka bulvārī 6 atjaunošanā. Kopumā kopš 2018. gadā sāktā pilotprojekta, šobrīd īstenojam jau 17 projektus ar BIM komponentēm, to skaitā, Rīgas pils Kastelas daļai, Jaunajam Rīgas teātrim un Latvijas – Krievijas robežšķērsošanas vietas “Grebņeva” modernizēšanai un citur. Tostarp prasības izmantojuši arī citi publiskie pasūtītāji, piemēram Ekonomikas ministrija, Nodrošinājuma valsts aģentūra, VSIA “Šampētera nams” un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca dažādos projektos.

29.11.2022 Satelīti ļauj droši monitorēt Mauna Loa vulkāna izvirdumu

 Satelītu attēli, kā zināms, lieti noder dažādu dabas un tehnogēnu katastrofu monitorēšanā, glābšanas pasākumu organizēšanā, seku novērtēšanā, utt. Patlaban viens no aktuālākajiem šāda veida tālizpētes datu izmantošanas piemēriem ir Mauna Loa (Havaju salas) vulkāna izvirduma gadījums. Mauna Loa vulkāns aktivizējies pēc 40 gadu klusuma pauzes - izvirdums sākās 27. novembrī un jau ātri vien pēc tam tika publicēti tā satelītattēli no GOES-West Earth novērošanas satelīta. Vulkanologiem šādi attēli noder, lai lētāk, drošāk un regulārāk veiktu izvirduma monitorēšanu. Satelīti spēj nodrošināt reāllaika datus un zinātniekiem, lai iegūtu datus, vairs nav nepieciešamības doties pašiem krāteru tuvumā. Oriģinālziņa

29.11.2022 Open Maps for Europe papildina vēl 4 valstu dati

 Open Maps for Europe projekta autori paziņojuši, ka tajā iekļauti vēl četru valstu oficiālie ģeotelpiskie dati. Ziemeļmaķedonija un Šveice iesūtījušas atvērtos topogrāfiskos datus 1:250 000 mērogā, kas iekļauti EuroRegionalMap kartē, savukārt Dānija un Slovēnija pievienojušas savus datus kadastra indeksu kartei. Open Maps for Europe projektā aptverti dažādu Eiropas valstu sniegtie oficiālie ģeotelpiskie dati un tā tiešsaistes platformā lietotājiem iespējams šos datus gan aplūkot, gan lejuplādēt. Oriģinālziņa

Sviitra
geo
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2023. gada marts Arrow_right
P O T C P S S
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Šodiena 2023. gada 26. marts

Vārda diena:

Eiženija, Ženija
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.