Labs nāk ar gaidīšanu, silts ar sildīšanu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

Ar interaktīvas spēles palīdzību cer piesaistīt jauniešus mērnieka profesijai 23.03.2023

Sviitra

Starptautiskajā Mērnieku dienā, 21. martā, Latvijas Kartogrāfu un ģeodēzistu asociācija (LKĢA) prezentēja sadarbībā ar SIA “Roadgames Latvia” izstrādāto informatīvi izglītojošo orientēšanās spēli jauniešiem par mērniecības tematiku - “Ģeo-Inženieris”. Spēle veidota, domājot par jauniešu ieinteresēšanu par mērnieka profesiju un jaunu speciālistu piesaisti nozarei nākotnē.

Spēles ideja dzimusi vairāk nekā pirms gada un tās autors esot Rinalds Smilga, SIA “Latvijasmernieks.lv” valdes loceklis. Kā atklāja LKĢA vadītājs Mārtiņš Rutkovskis, sākotnēji šī ideja saskārusies ar zināmu skepsi, taču pamazām izdevies piesaistīt finansējumu no vairākiem sponsoriem. Projekta ģenerālsponsors ir Latvijas Ģeotelpiskā informācijas aģentūra un Aizsardzības ministrija, bet to atbalstījušas arī Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, tāpat arī mērniecības uzņēmumi “Terra Topo”, “Latvijasmernieks”, “Ģeodēzists”, “Ventmetrs”, “GEO Development”, “Latīpašums” un “Ģeotelpiskie risinājumi”.

Iecerēts caur dažādiem informatīvajiem kanāliem sasniegt 8. - 12. klašu skolnieku auditoriju, kas no šāgada 21. marta līdz 21. septembrim varēs spēlēt “Ģeo-Inženieri” bez maksas. Pēc šī perioda noslēguma tiks apkopoti rezultāti un notiks labāko komandu apbalvošana. Pēc tam spēle varētu kļūt pieejama arī visiem citiem interesentiem. Tāpat plānots, ka spēle sadarbībā ar tās izstrādātājiem “Road Games” tiks katru gadu atjaunināta, aktualizēta.  

Rinalds Smilga pastāstīja, ka ierosme spēles izstrādei radusies no savulaik vairākus gadus pastāvējušā konkursa “Vai tu esi mērnieks numur viens?”, kas bija orientēts studentu auditorijai. Domājot, kā turpināt aktivitātes šajā virzienā, secināts, ka svarīgāk būtu uzrunāt tieši tos jauniešus, kas vēl nav izlēmuši par labu studijām kādā konkrētā specialitātē, lai ieinteresētu, piesaistītu mērnieka profesijai. Pašreizējā situācija augstskolās rāda, ka ģeomātikas studijās ne visas vietas tiek aizpildītas, turklāt starp tiem studentiem, kas piesakās, nav matemātikas, fizikas un citu eksakto priekšmetu olimpiāžu augstāko vietu ieguvēju. “Sapratām, ka mērniecības joma jāreklamē jau ātrāk - pamatskolas skolniekiem. Cilvēki ierosmi studēt mērniecību pārsvarā gūst no vecākiem vai kādām paziņām, bet plašāka publika par mūsu nozari gandrīz neko nezina - redzot cilvēkus uz ielas stāvam pie mērniecības instrumenta, domā, ka tie ir no televīzijas. Mēs esam ja ne pirmie pasaulē, tad pirmie Eiropā, kas šādā, interaktīvā veidā uzrunā jauniešus par mērnieka profesiju. Mērķis ir piesaistīt nozarei nevis jaunos darba ņēmējus, bet darba devējus - cilvēkus, kas pratīs strādāt ar tehnoloģijām, analizēt iegūtos datus un pārdot tos tālāk, visā pasaulē,” atklāja spēles idejas autors R. Smilga.   

“Šī ir nozīmīga diena Latvijas ģeodēzistu, ģeotelpisko speciālistu un ģeoinženieru saimei. Šis ir nākamais pakāpiens sociālajā līdzatbildībā par to, kā nozare attīstīsies mijiedarbībā ar sabiedrību. Šī spēle ir devums sabiedrībai, ko nozare sarūpējusi sadarbībā ar universitātēm,” sacīja Armands Celms, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Vides un būvzinātņu fakultātes dekāns.          

“Mums ir grūti piesaistīt darbiniekus tieši sarežģītajās ģeodēzista, augstas kvalifikācijas ģeoinženiera, ģeotelpiskās informācijas speciālista profesijās. Problēmas sakne meklējama jau skolā, jo ir maz bērnu, kurus interesē tehniskās zinātnes kopumā, tai skaitā mērniecība,” motivāciju, kāpēc finansiāli atbalstīt idejas tapšanu, skaidroja Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras ģenerāldirektora vietnieks ģeoinformācijas jautājumos Valdis Bērziņš.    

Spēles programmētājiem nācies pamatīgi iedziļināties mērniecības pamatprincipos, pašiem “nedaudz kļūt par mērniekiem”, atklāja SIA “Road Games” pārstāvis Dāvis Kūrēns.  

Lai piedalītos spēlē, nepieciešams viedtālrunis un interneta pieslēgums. Jāizveido komanda no 2-5 dalībniekiem un jādodas dabā uz kādu no spēlē iekļautajām sešām Latvijas pilsētām- Valmieru, Ogri, Jēkabpili, Rēzekni, Jelgavu vai Ventspili. Spēles mērķis - lai pēc spēles pabeigšanas skolnieks būtu uzzinājis ko jaunu, kā arī gūtu pirmo priekšstatu par mērniecību.  

Spēlē esot ietverta liela funkcionālā dažādība, piedāvājot vairākus veidus, kā pildīt ar mērniecību saistītus uzdevumus. Ir iespēja gan meklēt atbildes uz jautājumiem reālajā vidē, gan informāciju internetā, gan risināt mīklas, gan veikt fiziskās aktivitātes, utt. Veidojot spēles saturu, mēģināts panākt labāko līdzsvaru starp izglītošanas un izklaidēšanas mērķiem, atklāja D. Kūrēns.

Ikars Kubliņš, Mernieks.lv

 

 

Komentāri:
 
111
30.03.2023
14:20
Man labāks piedāvājums par spēli - piedāvājiet studentiem un skolniekiem piepelnīties vasaras mēnešos! CIK ALGA? ALGA BŪS 50 EUR DIENĀ UZ ROKAS!!! LKĢA biedri var šo pacelt? https://www.youtube.com/watch?v=emFEL2Fmphg
 
čort
30.03.2023
19:33
LKGA biedri to dara, piesaistot vidusskolēnus no Jelgavas tehnikuma un studentus no Universitātēm. ticiet man nāk ārā daudz labāki jaunie speciālisti nekā te pa Latviju vazājās un tēlo profiņus. Latvijā ir pārrāvums skatoties no vecuma viedokļa - trūkst daudzi no 35-35 gadiem, bet jaunie jau sāk nākt iekšā arun ne jau tumšākie prāti.
 
čort
30.03.2023
21:32
Labojums 25-35 gadi.
 
111
03.04.2023
09:06
Piesaista kā lēto darbaspēku? Ja biedri dara, tad kādēļ trūkst tie 25-35 gadīgie?
Būs līdzvērtīgs piedāvājums vidusskolniekiem vasaras mēnešiem kā autoserviss piedāvā?
 
ttt
03.04.2023
11:59
un ko tad 111 ir tādu labu izdarijis ka noliek citus darītājus?
 
Aaa
03.04.2023
13:09
Visi marš pēc lētā darbaspēka un pakalpojums maksās vēl lētāk. Vai nav brīnišķīgi, ka sertificētas personas darbu dara vidusskolēns. Diez vai kāds gribētu iet pie ārsta-ķirurga praktikanta- vidusskolēna.
 
talsnieks
03.04.2023
17:39
Kā tad lai piesaista jauniešus ja ne šitā te? un te varētu parunāt par vecajo/viedo mērnieku darbiem ilgi un dikti. jaunie, tie kuri grib, ir dažkārt x reizes labāki nekā vecie/viedie/sagurušie burkšķi
 
111
05.04.2023
08:29
Ēnu diena! Šodien 05.04.2023! Ir kāds pieteicies ēnot mērniekus?
 
05.04.2023
08:45
Ir gan, mani ēno.
 
tagad
05.04.2023
21:55
nu tagad vajag kādu kretinu kurš pasaka ka ēnu diena ir vidusskolnieku izmantošana lai kārtigam mērniekam nesamaksātu algu un pa ģošo ekspluatētu..
Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2023. gada jūnijs Arrow_right
P O T C P S S
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
Šodiena 2023. gada 2. jūnijs

Vārda diena:

Lība, Emma

Šajā dienā publicēti:

Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.