Labs nāk ar gaidīšanu, silts ar sildīšanu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

In Memoriam: Jānis Pakalns 1935-2021 07.10.2021

Sviitra

 Jānis PAKALNS

⃰ Dzimis 08.07.1935. Bauskas apriņķī

†Miris 03.10.2021. Rīgā

Ir sirdī rudens ienācis

Bez klauvējiena, neaicināts, (...)

Viss pierimis

Viss apklusis (...)

Jānis Pakalns dzimis 1935. gada 8. jūlijā Bauskas apriņķī. Beidzis Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju (LLA) Zemes ierīcības fakultāti, iegūstot inženiera zemes ierīkotāja kvalifikāciju. Darba gaitas uzsācis Lauksaimniecības ministrijas Zemes ierīcības pārvaldē, kur nostrādāja divus gadus. Vēlāk strādāja par inženieri-ģeodēzistu vairākos projektēšanas institūtos – “Rūpnīcprojekts”, “LPSR Patērētāju biedrību savienības Projektu kantoris”, “Vojenprojekt”. Darbs bija saistīts ar komandējumiem visā Padomju savienībā.

1972. gadā sāka strādāt Rīgas pilsētas Galvenās arhitektūras plānošanas pārvaldē kā Inženierģeodēziskā dienesta vadītājs. 1989. gadā dienests kļuva par pašvaldības uzņēmumu Rīgas Ģeodēziskais centrs, ko vadīja līdz 2003. gadam. Laika gaitā pie dažādām politiskajām varām Jānis Pakalns spēja nosargāt Rīgas Ģeodēziskā centra plašo mērniecības arhīva materiālu kopumu. 1977. gadā uzaicināts strādāt par ģeodēzijas pasniedzēju Rīgas Politehniskajā institūtā, kurā strādāja līdz 1990. gadam. LLA vadījis vasaras prakses studentiem no 1977. līdz 1980. gadam.

Nozīmīgs ir Jāņa Pakalna ieguldījums Latvijas Mērnieku biedrības (LMB) atjaunošanā, viens no LMB atjaunošanas iniciatoriem 1988. gadā. 1992. gadā kļuva par atjaunotās Latvijas Mērnieku biedrības otro prezidentu pēckara periodā un vadīja LMB līdz 1996. gadam. Pēc Jāņa Pakalna ierosinājuma 1995. gadā LMB atjauno un izdod pirmskara periodā iznākušo žurnālu “Mērniecības Vēstnesis”.

Pateicoties ārvalstu kolēģu atbalstam, kopā ar kolēģiem Mintautu Eglīti, Zigrīdu Stabulnieci un Jāni Balodi 1993. gadā no 13.-18. februārim piedalījās Starptautiskajā mērnieku federācijas (FIG) sanāksmē Jaunorleānā (Ņūorleānā, ASV), kur LMB tika atjaunota FIG sastāvā. Latvija ir viena no 11 šīs organizācijas dibinātājvalstīm 1926. gadā. Jānis Pakalns piedalījies vairākās FIG starptautiskajās sanāksmēs un kongresos – Austrālijā, Vācijā, Somijā, Kanādā, Lielbritānijā.

LMB ar Jāni Pakalnu 1994. gada 17.-20. novembrī noorganizēja FIG prezidenta E.Džeimss (Earl James) vizīti Latvijā. Turpmāk LMB delegācijas piedalās FIG rīkotajās starptautiskajās sanāksmēs Melburnā (kongress), Berlīnē, Toronto u.c. Veidoti personīgi kontakti ar ārvalstu mērniekiem, kas sekmējuši pieredzes apmaiņu īpašumtiesību atjaunošanā un jaunāko tehnoloģiju ieviešanu Latvijas mērniecībā - I. Milanovu Bulgārijā, Viktoru Sīko un Miervaldi Balodi Austrālijā, A. Kārkliņu Kanādā un A. Dzelzkalnu Vācijā. 

Jānis Pakalns bija LMB goda biedrs un 2016. gadā, 80 gadu vecumā, saņēma LMB Goda zīmi par ieguldījumu Latvijas mērniecībā. Līdzgaitnieku vidū Jānis Pakalns ir iemantojis cieņu un autoritāti, jo vienmēr mācējis uzturēt mērnieku tradīcijas un garu.

Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2022. gada augusts Arrow_right
P O T C P S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Šodiena 2022. gada 17. augusts

Vārda diena:

Oļegs, Vineta
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.