Mēs esam lai Jūs informētu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

Topogrāfija.lv atzīts par Latvijā labāko atvērto datu risinājumu privātā biznesa sektorā 20.02.2015

Sviitra

Karšu pārlūks topogrāfija.lv saņēmis Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) Gada balvu Privātajā sektorā kā „Izcilākais atvērto tehnoloģiju risinājums biznesā”. Balvu pasniegšanas ceremonija norisinājās ceturtdien, 19. februārī, konferences „Open Europe: Open Data for Open Society” ietvaros. Balvu saņēma projekta izveidotāju, kompāniju SIA „Mērniecības Datu centrs” un SIA „ĢeoDATI” pārstāvji Kaspars Kojalovičs un Aigars Ansbergs.

LATA valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs portālu Mernieks.lv informēja, ka cīņa Privātā sektora nominācijā bijusi sīva – tieši šajā nominācijā bijis pieteikts vislielākais skaits projektu. Vairāk nekā desmit pretendentu konkurencē Topogrāfija.lv par labāko tikusi atzīta, galvenokārt, pateicoties trim kritērijiem – pirmkārt, karšu pārlūks esot ļoti kvalitatīvi izstrādāts, otrkārt, daļu pakalpojumu tas piedāvā bez maksas, un, treškārt, pateicoties ģeotelpisko datu nozīmei kā tādai.

„Ģeotelpiskie dati ir vieni no svarīgākajiem atvērtajiem datiem. Mūsdienās bez tiem neiztiek gandrīz neviens teritoriāli piesaistīts pakalpojums internetā vai mobilajās aplikācijās”, uzsver J. Treijs. „Turklāt šis pakalpojums ir izveidots ļoti profesionāli. Vismaz man, kā nespeciālistam, šķiet, ka pārlūkā pieejamā kartogrāfiskā informācija ir ļoti kvalitatīva. Liela daļa ģeotelpisko datu nāk no valsts iestādēm, kas savas sistēmas ir izveidojušas par nodokļu maksātāju naudu un, ierobežota budžeta apstākļos, ir spiestas ar šiem datiem tirgoties. Taču šeit ir spēts šādus datus apkopot un padarīt publiski pieejamus”.  

Arī LATA valdes loceklis Evijs Taube atzina, ka žūrijas vērtējumu par labu Topogrāfija.lv izšķīra gan projekta kvalitāte, gan datu nozīmība. „Mērniecības dati kļuvuši ļoti populāri, un Topogrāfija.lv šķita labākais, kas aizvadītā gada laikā radīts. Šādi projekti pierāda visas atvērto datu idejas jēgu. Šī ideja ir tāda, ka, izmantojot publiski pieejamus datus, ar privātā biznesa iesaisti tos var pilnveidot un pasniegt labākā veidā - vai nu par brīvu vai par kādu minimālu samaksu. Šajā gadījumā mērniecības dati ir dzīvs pierādījums, kā to var izdarīt, un kā tas uzlabo datu pieejamību”.

E. Taube uzskata, ka valsts iestādēm vispār nevajadzētu datus tirgot, jo tas neesot to uzdevums. Viņaprāt, arī Valsts zemes dienestam ideālajā variantā vajadzētu visus datus izsniegt par brīvu, bet privātie uzņēmēji tos varētu iestrādāt savos pakalpojumos ar pievienoto vērtību, tādā veidā attīstot biznesa iespējas. Izcilākais piemērs šajā ziņā Eiropā esot Spānija, kur atvērto datu ideja esot sākusi pilnvērtīgi darboties jau aptuveni pirms pieciem gadiem. Spānijā lēmums atvērt un padarīt brīvi pieejamus publiskos reģistrus (t.sk. kadastru) esot ticis pieņemts visas valsts līmenī. Iznākumā dažādi privātā biznesa servisi esot „saradušies kā sēnes pēc lietus”.  

Topogrāfija.lv ir interaktīvs tīmekļa kartes un ĢIS risinājums mērniekiem, pašvaldību darbiniekiem un citiem interesentiem. Risinājumu izstrādājusi SIA “SunGIS”, izmantojot brīvo programmatūru (Django, Postgre, OpenLayers, Android, u.c.) un integrējot ar Android aplikāciju, izmantojot atvērtu, publiski pieejamu REST API. Bez Topogrāfija.lv uz galveno balvu „Izcilākā atvērto tehnoloģiju risinājuma biznesā” kategorijā finālam bija nominēti vēl divi spēcīgākie pretendenti - SIA “EazyOne” par biznesa inteliģences produkta eazyBI izstrādi, izveidoto komponenšu publicēšanu atvērtā koda projektu veidā un pieejamību bezmaksas lietošanai publisku datu publicēšanai, kā arī SIA “ITH Group” par LolitaCMS, Ruby on Rails balstīta atvērtā koda satura vadības sistēmas (CMS) izstrādi.

Kategorijā „Publiskais sektors” par atvērtāko iestādi ticis atzīts Uzņēmumu reģistrs - par publiskā sektora datu atvēršanu sabiedrībai, piedāvājot pamata informāciju par Reģistrā reģistrētajiem subjektiem lejupielādēt jebkuram interesentam bez maksas mašīnlasāmā formātā (CSV failā). Savukārt kategorijā „Fiziska persona – Būtiskākais ieguldījums atvērto tehnoloģiju popularizēšanā” uzvarēja Rūdolfs Mazurs, kurš veicis apjomīgu atvērtā pirmkoda programmatūras lokalizāciju latviešu valodā (GNOME vide, Firefox, LibreOffice un citas), tādējādi popularizējot tās lietošanu.

Ikars Kubliņš, Mernieks.lv 

Komentāri:
 
20.02.2015
17:05
Tā nu ir sanācis, ka topogrāfija.lv kļuvusi par vienu no darba līdzekļiem.
VNK paldies :)
 
Valdis L.
20.02.2015
20:04
Apsveicu!
 
21.02.2015
14:38
Apsveicu! Malači!
Vēl viens pierādījums tam, ka nauda nenosaka visu.
 
dzērājs
23.02.2015
11:00
Jetij, kā nenosaka? Topografija.lv ir maksas pasākums, ja gribi normāli lietot...
 
23.02.2015
12:08
Pareizi. Par maksu papildiespējas.
 
Dzērājam
23.02.2015
15:12
Par brīvu ir tikai lētais alus nierēm. Padomā cik maksātu šāds portāls ja to izstrādātu VZD vai LĢIA? Malači topografija.lv, paldies, izmantojam.
 
dzērājs
24.02.2015
08:28
Domāju ģimenes saites ļauj daudz ko atrisināt
Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2022. gada decembris Arrow_right
P O T C P S S
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
Šodiena 2022. gada 6. decembris

Vārda diena:

Niklāvs, Niks, Nikolajs
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.