Labs nāk ar gaidīšanu, silts ar sildīšanu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

LU radītu digitālo zenītkameru izmanto Luiziānas universitātes gravitācijas pētījumos 31.03.2021

Sviitra

 Latvijas Universitātes Ģeodēzijas un Ģeoinformātikas institūts (LU ĢĢI) 2019. gadā uzvarēja Luiziānas universitātes (ASV) izsludinātā starptautiskā iepirkuma konkursā par digitālās zenītkameras iepirkumu. Šāgada februārī Luiziānas štata mērnieku žurnālā “L’Arpenteur Louisiane” publicēts Bendžamina A. Fernandesa raksts par darbu ar Latvijas speciālistu izgatavoto iekārtu, informē Jānis Balodis, LU ĢĢI vadošais pētnieks.

Rakstā minēts, ka LU radītajai zenītkamerai iepirkuma izvēles procesā bijis jākonkurē ar tādu valstu kā Vācijas un Šveices ražojumiem, taču priekšroka tikusi dota tieši Latvijas speciālistu radītajai aparatūrai. “Digitālās zenītkameras ir izstrādājušas akadēmiskās institūcijas Vācijā, Šveicē un Latvijā - tās apvieno datoru, teleskopu, digitālo kameru, GPS un tiltmetru (līmeņrādi) vienā ierīcē. Izvērtējot tādus faktorus kā zenītkameras cena un kompaktums, izvēle krita par labu Latvijas Universitātes radītajai digitālajai zenītkamerai “Vesta”,” rakstīts žurnālā.

“L’Arpenteur Louisiane” atzīmē, ka “Vesta” ir izmēros salīdzinoši mazāka, līdz ar to vieglāk pārvietojama kamera nekā konkurentu radītās. Uzstādot to uz īpaši pielāgotā statīva, zenītkameru uz lauka varot viegli apkalpot viens cilvēks. Zenītkameras barošanas avots ir 12 voltu motocikla baterija un tā tiek kontrolēta attālināti no otra datora, izmantojot Wi-Fi tīklu.

Zenītkamera tiek izmantota apjomīga projekta ietvaros, kura galvenie mērķi ir izmērīt gravitācijas lielumus Luiziānas štatā un izstrādāt ģeoīda modeli ar 1 cm precizitāti. Zenītkameras uzdevums ir izmērīt Zemes gravitācijas lauka anomāliju radīto vertikāles novirzi, kas reprezentē ģeoīda virsmas slīpumu pret referencelipsoīda virsmu.    

“Sesijas laikā, lai noteiktu novērojuma ģeodēzisko pozīciju, tiek izmantota vidējā GPS lokācija. Novērojuma beigās lietotājs ieguvis vairāk nekā 200 kadrus, kas pēc tam tiek apstrādāti. Pēcapstrādē tiek izveidots zvaigžņu almanahs, kurā ietvertas ap 1,3 miljardiem zvaigžņu. Katram attēlam ir savs GPS laika zīmogs, noteikts astroģeodēziskais platums un garums, pievienoti līmeņrāža dati,” vēstīts Luiziānas štata mērnieku žurnāla publikācijā.

Luiziānas universitātes speciālistu darbs ar LU zinātnieku izstrādāto zenītkameru pēc neilga apmācību perioda sācies 2019. gada beigās. Lai gan “Covid-19” pandēmija iecerēto kavējusi, tomēr tieši zenītkameras kompaktie izmēra (viena cilvēka apkalpes iespēja), kā arī piemērotība darbam naktī ļāvusi turpināt veikt novērojumus. Līdz šim novērojumi veikti jau 12 vietās ar vairāk nekā 40 individuālajām sesijām. Vēl gan liels darbs priekšā - novērojumi jāveic vēl vairāk nekā 30 vietās.

Detalizētāk ar Luizinānas mērnieku žurnāla publikāciju (angliski) var iepazīties šeit: https://fv1-2.failiem.lv/down.php?i=wdww5pcz3&n=DoV+Paper+by+Ben%281%29.pdf   

Ikars Kubliņš, Mernieks.lv

 

 

Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2022. gada maijs Arrow_right
P O T C P S S
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Šodiena 2022. gada 18. maijs

Vārda diena:

Inese, Inesis, Ēriks
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.