Смотри на дело, как на трудное, и оно в итоге не будет трудным
Veciits_meklesana
Опрос
 
Введение в отрасле
Словарь терминов
О портале
Заказчикам
 
Законодательство
В землемерие
В землеустройстве
В картографие
В геодезие
Список землемеров
ADTI uzturētāji
Закупки
Конкурсы
Результаты
 
Новости
В Латвиe
В мире
В вузах
В обществе землемеров
LKĢA
В строительстве
Недвижимость
Īsumā
Исследования
История
Технологии
Развлечения
 
Услуги
Геодезические приборы
Данные для работы
Калькуляторы перерасчета
Saites
Форум Галерея Блоги Объявления

LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta zinātnieki pabeidz darbu pie digitālās zenītkameras 31.07.2019

Sviitra

Latvijas Universitātes (LU) Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta (ĢĢI) zinātnieki pabeiguši darbu pie digitālās zenītkameras, kas spēj veikt tiešus gravitācijas lauka virziena mērījumus. Zenītkamera pašlaik atrodas ceļā uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur to iegādājusies Luiziānas Valsts universitāte saviem pētījumiem.

Ar instrumenta palīdzību iespējams precīzi definēt ģeoīda virsmu vai jūras līmeņa turpinājumu zem kontinenta. LU ĢĢI digitālā zenītkameras precizitāte ir ļoti augsta, kas pārspēj līdzšinējo tehnoloģiju iespēto, tāpēc amerikāņi izvēlējās tieši LU institūta instrumentu, skaidro LU ĢĢI direktors Gunārs Silabriedis.

Luiziānas Valsts universitātes pētnieki latviešu zenītkameru izmantos zemes garozas grimšanas procesu mērīšanā. Savukārt Latvijā pašlaik Zemes gravitācijas lauka mērījumi notiek Latgalē, tikko tie noslēgušies Kurzemē. Ar zenītkameras palīdzību tiek modelēta Zemes gravitācijas lauka un ģeoīda virsmas struktūra.

“Ko mums dos šie mērījumi? Pirmkārt, ar GPS mērījumiem iegūto koordinātu vertikālās komponentes precizēšanu, lai to varētu lietot ģeodēzijas nolūkiem klasisko normālo augstumu sistēmā, otrkārt, esam ieguvuši daudz informācijas par gravitācijas lauka struktūru visā Latvijas teritorijā, ko pēc tam varēs izmantot dažādos pētījumos. Tā, manuprāt, būs ļoti vērtīga datubāze. Protams, ir iestrādes ir arī citos virzienos,” akcentē G. Silabriedis.

ĢĢI vadošais pētnieks profesors Jānis Balodis lēš, ka instruments varētu būt piemērots areālos, kur aktīvi noris zemestrīces.

“Ar digitālo zenītkameru varētu fiksēt un monitorēt, kā notiek masas pārbīdes zem zemes, ko mēs neredzam un nevaram izsekot. Tas ir ļoti nozīmīgi, lai prognozētu zemestrīces un vulkānu izvirdumus,” uzskata J. Balodis.

Tāpat ar zenītkameras palīdzību var veikt lokālu anomāliju jeb ģeoloģisko struktūru mērījumus, papildina G. Silabriedis.

Interesi par Latvijas Universitātes pētnieku digitālo zenītkameru izrādījušas arī citas valstis. Lielāko ieguldījumu zenītkameras tapšanā snieguši ĢĢI pētnieki Augusts Rubans un Ansis Zariņš.

 

 

Pārpublicēts no Latvijas Universitātes mājaslapas

 

Комментарии:
 
Vitolds
16.08.2019
13:04
Kolosāls Latvijas zinātnieku devums pasaulei. Apsveicu!!!
Новый комментарий:
Имя: 
Новое в других разделах
Sviitra
Погода
Arrow_left 2020. год январь Arrow_right
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Today 2020. год 22. январь
no events today
Новые комментарии
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.