Из всех вещей время менее всего принадлежит нам, и более всего нам его недостает
Veciits_meklesana
Опрос
 
Введение в отрасле
Словарь терминов
О портале
Заказчикам
 
Законодательство
В землемерие
В землеустройстве
В картографие
В геодезие
Список землемеров
ADTI uzturētāji
Закупки
Конкурсы
Результаты
 
Новости
В Латвиe
В мире
В вузах
В обществе землемеров
LKĢA
В строительстве
Недвижимость
Īsumā
Исследования
История
Технологии
Развлечения
 
Услуги
Геодезические приборы
Данные для работы
Калькуляторы перерасчета
Saites
Форум Галерея Блоги Объявления

21.martā - Globālā Mērnieku diena! 20.03.2018

Sviitra

Šī gada sākumā Eiropas Mērnieku padome (CLGE) kopā ASV profesionālo Mērnieku biedrību (NSPS) un Starptautisko mērnieku federāciju (FIG) paziņoja, ka Globālā Mērnieku diena turpmāk visā pasaulē katru gadu tiks atzīmēta 21.martā.

Latvijas Mērnieku biedrība (LMB) kā CLGE un FIG biedrs atbalsta Mērnieku dienas ideju un jau ikgadēji aicina šo datumu atzīmēt arī Latvijā. Mērnieku diena mūsu valstī pirmoreiz tika cildināta 2012. gadā, kad LMB un Valsts zemes dienests organizēja lekcijas, godinot izcilā kartogrāfa un mūsdienu ģeotelpiskās informācijas sistēmas pamatlicēja Merkatora - Gerarda Krēmera piecsimt gadu jubileju.

Centrālais Globālās Mērnieku dienas pasākums šogad notiks Vašingtonā (ASV), Pasaules bankas galvenajā mītnē, “Zemes un nabadzības konferences” ietvaros. Tā laikā notiks Apaļā galda diskusijas, kurās mērniecības profesionāļi diskutēs par aktuālajām nozares problēmām pasaulē, kam sekos svinīgā pieņemšana.

Vēsturiski marta otrajā pusē ASV profesionālo mērnieku biedrība ir organizējusi Mērnieku nedēļu, kuras laikā rīko dažādus pasākumus sabiedrībai un profesionāļiem. Savukārt Eiropas Mērnieku padome no 2012.gada marta sākumā organizēja Mērnieku un Ģeotelpiskās informācijas dienu, ko atzīmēja, godinot kādu no pasaulē slaveniem zinātniekiem – G.K.Merkatoru, Galileo Galileju, F.G.W.Strūvi, Eiklīdu u.c.

Mūsdienās mērnieku darbi vairs sen nav tikai zemes uzmērīšana, bet aptver daudz plašāku darbību spektru. Ikdienā apjomīgākie darbi ir saistīti ar būvniecības nozari - mērnieks sagatavo topogrāfisko plānu, uz kura pamata tiek projektēta jaunā būve vai trase, savukārt, nododot būvi ekspluatācijā, mērnieks izgatavo izpildmērījumu plānu un palīdz būvvaldei novērtēt būves atbilstību projektam. Mūsdienu mērniekam ir jāorientējas jaunākajās datu ieguves tehnoloģijās, lai klientiem ieteiktu labākos risinājumus – kā par labāko cenu iegūt nepieciešamās precizitātes uzmērījumus. Vispusīgam mērniecības speciālistam šodien ir jāprot strādāt ne vien ar teodolītiem un satelītu globālās pozicionēšanas uztvērējiem, bet arī jāpārzina iespējas, ko sniedz dažādi bezpilota lidaparāti (droni), ortofoto kartes un no satelītiem iegūtie attēli. Daudzās rietumvalstīs mērnieku pienākumos ietilpst arī nekustamā īpašuma vērtēšana, būvju uzmērīšana (inventarizācija), zemes pārvaldīšana, būvniecības uzraudzība un hidrogrāfija.

LMB valdes priekšsēdētāja Una Krutova: “Mērniecībā ir daudz lietu, ko vajag un varam pilnveidot. Pēc teorijas visās nozarēs darbojas “zelta trijstūris”, kurā savstarpēji saistīta valsts pārvalde, profesionāļi un universitātes. Lai nozare attīstītos un uzplauktu, ir nepieciešama visu iesaistīto pušu darbošanās vienā virzienā, nevis pretējos! Novēlu mērniecības nozares pārstāvjiem izprast šo principu un darboties vienoti."

Latvijā vienlaicīgi ar Globālo Mērnieku dienu savu 80.gadu jubileju svinēs profesors Jānis Balodis, kurš joprojām darbojas nozarē un ir vadošais pētnieks Latvijas universitātes Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūtā. Jānis Balodis ir aktīvs nozares profesionālis, kurš darbojies ne tikai teorētiskā zinātnes sfērā, bet arī akadēmiskā un plašā profesionālo darbu laukā. Jānis Balodis ir daudz ieguldījis mērniecības nozares attīstībā, vadot dažādas iestādes kā Latvijas Mērnieku biedrību (1999-2003), Rīgas tehniskās universitātes Ģeodēzijas un kartogrāfijas profesoru grupu (1998-2003), Latvijas universitātes Ģeodēzijas un Ģeoinformātikas institūtu (1994-2013).

Комментарии:
 
hmm
22.03.2018
14:29
Vajadzētu sākt sakārto jautājumu par mērnieku palīgiem. Jo nav skaidrs, ko mērnieka palīgs var darīt un kādi ir viņa pienākumi. Vai tiešām mērnieka palīgs drīkst tikai nest instrumentu?
 
mhm
24.03.2018
11:37
Latvijā mērnieki nav vajadzīgi kur nu vēl "sančo panso" - ieročnesēji
 
dīvaini
24.03.2018
23:32
nez kāpēc no zemes dienesta neviens kontrolieris negrib kļūt par mērnieku??? bet tēlot visgudrākos gan māk....
Новый комментарий:
Имя: 
Новое в других разделах
Sviitra
Погода
Today 2019. год 24. март
no events today
Новые комментарии
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.