Смотри на дело, как на трудное, и оно в итоге не будет трудным
Veciits_meklesana
Опрос
 
Введение в отрасле
Словарь терминов
О портале
Заказчикам
 
Законодательство
В землемерие
В землеустройстве
В картографие
В геодезие
Список землемеров
ADTI uzturētāji
Закупки
Конкурсы
Результаты
 
Новости
В Латвиe
В мире
В вузах
В обществе землемеров
LKĢA
В строительстве
Недвижимость
Īsumā
Исследования
История
Технологии
Развлечения
 
Услуги
Геодезические приборы
Данные для работы
Калькуляторы перерасчета
Saites
Форум Галерея Блоги Объявления

LatPos izmantošana no nākamā gada jūlija varētu būt bez maksas 27.11.2017

Sviitra

 Valsts sekretāru sanāksmē 9. novembrī izsludināts likumprojekts "Grozījumi Ģeotelpiskās informācijas likumā", kas paredz, ka jau no 2018. gada 1. jūlija globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas LatPos serviss būs pieejams bez maksas.

Grozījumi paredz svītrot Ģeotelpiskās informācijas likuma 4.panta trešajā daļā un 12.panta sestajā daļā iekļautos nosacījumus par Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras (Aģentūras) tiesībām slēgt maksas līgumus par LatPos pakalpojuma izmantošanu. Likumprojekts paredz, ka minētie grozījumi likumā stāsies spēkā 2018.gada 1.jūlijā.

Plānojot budžetu, Aizsardzības ministrija pārdalījusi iekšējos finanšu resursus, lai turpmāk LatPos varētu nodrošināt par brīvu, minēts likumprojekta anotācijā.

Tāpat anotācijā minēts, ka LatPos jābūt pieejamam bez maksas, jo, kā izrādās, to paredz jau sen pieņemti normatīvie akti: "Saskaņā ar Ministru kabineta 2011.gada 15.novembra noteikumu Nr.879 “Ģeodēziskās atskaites sistēmas un topogrāfisko karšu sistēmas noteikumi” 25.punktu LatPos ir noteikts kā valsts ģeodēziskais tīkls, līdz ar to Aģentūras (Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra) uzdevums ir nodrošināt valsts ģeodēzisko tīklu bez maksas".

Vienlaikus Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts arī informatīvais ziņojums "Par pastāvīgās globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas "Latvijas Pozicionēšanas sistēma" LatPos nepieciešamo finansējumu", kurā sniegts sīkāks apsvērumu izklāsts, kāpēc LatPos izmantošana būtu jānodrošina bez maksas. Tiek prognozēts, ka šāds solis sniegs dažādus ieguvumus, starp tiem minēts arī, ka mērniecības uzņēmumu rīcībā paliks vairāk līdzekļu, ko ieguldīt jaunu tehnoloģiju iegādei un tādējādi kļūt efektīvākiem.

"Nodrošinot LatPos sistēmas izmantošanu bezmaksas, tiks sekmēti un nodrošināti sekojoši valsts ieguvumi:

•             Efektīgāk attīstīsies inženierbūvju un bīstamo objektu monitorings;

•             Uzlabosies valsts ģeotelpisko pamatdatu ieguves kvalitātē, veicot koordinātu mērījumus no viena valsts ģeodēziskā tīkla – LatPos sistēmas, kas ir izvietota visā Latvijas teritorijā un nodrošina normatīvo aktu prasībām atbilstošu precizitāti;

•             Mērījumi no LatPos sistēmas vietām aizstās vietējo ģeodēzisko tīklu. Tas ievērojami atvieglos pašvaldību darbību un mazinās administratīvo slogu, kā arī ieekonomēs finanšu līdzekļus, vietējā tīkla uzturēšanai;

•             LatPos sistēmas abonēšanas maksu uzņēmēji varēs ieguldīt jaunu tehnoloģiju iekārtu iegādei, kas sekmēs ātrāku un precīzāku ģeodēzisko mērījumu veikšanu un sekmēs valsts nodokļu ieņēmumu palielinājumu;

•             Tiks novērsta dažādu atbalsta tīklu savietošanas problēmas uzmērot topogrāfiskos plānus būvniecības un projektēšanas vajadzībām, kas ir pamats būvniecības veiksmīgai norisei un samazinās datu koordinātu nesakritība, kas sekmēs problēmu risinājumu strīdu gadījumos;

•             Izmantojot vienu atbalsta tīklu visā Latvijas teritorijā būs iespējams ātrā, vienmērīgāk un efektīgāk noteikt augstumus un precīzāk modelēt plūdu riskus visā valstī."

Tāpat ziņojumā minēts, ka, lai arī lielākajā daļā Eiropas valstu GNSS bāzes staciju servisi ir par maksu, Lietuvas piemērs, kurā valsts serviss ir par brīvu, ir parādījis šādas pieejas priekšrocības: "Lietuvas GNSS LitPos sistēma lietotājiem ir par brīvu. Tas ir veicinājis tās izmantošanu visās tautsaimniecības nozarēs un līdz ar to sistēmā ir reģistrēti vairāk kā 1200 lietotāji, kas ir trīs reizes vairāk kā Latvijā un palielinājusies ģeotelpisko datu mērījumu kvalitāte."

Lai likumprojekts stātos spēkā, to jāpieņem valdībā un trijos lasījumos Saeimā.

Ikars Kubliņš, Mernieks.lv

 

Комментарии:
 
Cii
27.11.2017
18:38
Nu tad beidzot! Ja vēl palielinātu bāzes staciju skaitu un tās izkārtotu loģiskāk, vispār būtu šokolāde.

P.S. Rekur arī aizies 2% no IKP kas paredzēts MIL budžetam, kā nekā LĢIA ir Aizsardzības ministrijas paspārnē.
 
ķirbis
27.11.2017
21:13
Šeit liels paldies sabieriskajām organizācijām!
 
XYZ
05.12.2017
07:14
Lētie kļūs vēl lētāki, jo atkritīs viena izdevumu pozīcija!
 
Viesturs
05.12.2017
22:08
lētie ilgi tāpat nevilks, atmirs dabiskā nāvē, cik ilgi par suni izturēs?
 
replika
09.12.2017
10:29
zilie paliks vēl zilāki
Новый комментарий:
Имя: 
Новое в других разделах
Sviitra
Погода
Sviitra_b
Arrow_left 2018. год декабрь Arrow_right
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Today 2018. год 13. декабрь
no events today
Новые комментарии
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.