Labs nāk ar gaidīšanu, silts ar sildīšanu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Ievads nozarē
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
Iepirkumi
Konkursi
Rezultāti
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

Baltijas valstu pirmie soļi jūras kadastra izveidē 03.07.2017

Sviitra

Jūnija vidū Klaipēdā norisinājās Baltijas Mērnieku forums, kurš šogad bija veltīts jūras kadastra tematikai. Viens no Latvijas pārstāvjiem forumā bija Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes dekāna vietnieks Jānis Kaminskis. Viņš informēja par galvenajiem forumā pārrunātajiem jautājumiem, kas saistīti ar jūras kadastra attīstību Latvijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā.

Latvijā jūras kadastra attīstību iepriekš kavējis vietējo likumdevēju (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas) atbalsta trūkums INTERREG projekta virzībai, kā dēļ projekts apstājies. Tomēr līdz ar šo gadu pirmie jūras kadastra aizmetņi ir parādījušies - no 2017. gada 1. janvāra pašvaldības valdījuma tiesības uz jūras piekrastes ūdeņiem reģistrē Valsts Zemes dienesta (VZD) Kadastra informācijas sistēmā. VZD paredz, ka 2020. gadā, stājoties spēkā jaunajam Valsts Kadastra likumam, kadastrā tiks reģistrētas arī jūras vienības Latvijas Republikas teritoriālajos ūdeņos un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.

Līdz pilnvērtīgam jūras kadastram Latvijai šobrīd gan vēl tāls ceļš ejams, uzskata J. Kaminskis. Pagaidām Latvijas kadastrā tiek reģistrētas jūras teritorijas tikai 2 kilometru attālumā no krasta līnijas, bet starptautiskajā praksē šis attālums ir 3 jūras jūdzes (gandrīz 6 kilometri). Turklāt krasta līnijas dati tiek iegūti no Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras ortofoto kartēm, kas tiek atjaunotas ik pa trim gadiem - tātad tiek pieņemts, ka krasta līnija trīs gadus ir nemainīga, taču praksē izmaiņas notiek krietni straujāk. Būtu nepieciešams izmantot satelītdatus vai uzmērīšanu no lidmašīnām, lai operatīvāk sekotu līdzi krasta līnijas izmaiņām, domā J. Kaminskis. Interesanti arī tas, ka vietām Latvijas jūras kadastra teritorijas pārklājoties, kas zemes kadastrā būtu nepieļaujama situācija.

Pilnvērtīgā jūras kadastrā būtu jāparādās zemūdens inženierkomunikāciju kabeļiem, derīgo izrakteņu iegulu vietām - jau atklātajām, kā arī potenciālajām, tajā būtu jāiekļauj dziļumu karte un dažādi citi dati. Tāpat mūsdienīgs jūras kadastrs nozīmē ne tikai kadastra karti, bet arī telpiskās vizualizācijas iespējas, gluži vai kā "Google Maps jūrā", kad kadastra teritoriju var iepazīt trīsdimensiju virtuālajā realitātē. "Jāatceras, ka tehnoloģiju attīstība un līdz ar to - arī jūras kadastra attīstība - notiek nemitīgi", uzsver J. Kaminskis.

Lietuvai jūras kadastrs galvenokārt noder Klaipēdas ostas akvatorija iezīmēšanai, kuģu navigācijai šajā teritorijā utml. procesiem (tas pats notiekot arī Ventspils un Rīgas ostās). Lietuva jūras kadastra attīstībā konsultējas ar Zviedrijas speciālistiem, kuriem ir lielāka pieredze. Interesanti, ka Zviedrijai jūras kadastrs nepieciešams arī privātīpašumu robežām, jo daļa no valsts salām ir privātas, ar iezīmētu privāto jūras teritoriju ap tām. Igaunijā, kurai arī netrūkst salu, pagaidām privātu jūras teritoriju vēl neesot, tomēr Igaunijā vērojams lielāks valsts atbalsts jūras kadastra izstrādei. Par spīti tam, pagaidām nevarot teikt, ka kāda no Baltijas valstīm būtu izrāvusies priekšā pārējām (vai pretēji - atpalikusi) jūras kadastra veidošanā. Gan Latvija, gan Lietuva un Igaunija sper savus pirmos soļus jūras kadastra attīstībā, un Baltijas Mērnieku forums šogad, pievēršot uzmanību šim tematam, akcentē, ka tas kļūs arvien aktuālāks.

Ikars Kubliņš, Mernieks.lv, Foto: Jānis Kaminskis

Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2020. gada oktobris Arrow_right
P O T C P S S
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
Šodiena 2020. gada 27. oktobris

Vārda diena:

Lilita, Irita, Ita
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.