Из всех вещей время менее всего принадлежит нам, и более всего нам его недостает
Veciits_meklesana
Опрос
 
Введение в отрасле
Словарь терминов
О портале
Заказчикам
 
Законодательство
В землемерие
В землеустройстве
В картографие
В геодезие
Список землемеров
ADTI uzturētāji
Закупки
Конкурсы
Результаты
 
Новости
В Латвиe
В мире
В вузах
В обществе землемеров
LKĢA
В строительстве
Недвижимость
Īsumā
Исследования
История
Технологии
Развлечения
 
Услуги
Геодезические приборы
Данные для работы
Калькуляторы перерасчета
Saites
Форум Галерея Блоги Объявления

RTU konferences Ģeomātikas sesijas pārskats (+FOTO) 11.10.2011

Sviitra

 11. oktobrī Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātē norisinājās RTU 52. zinātniskās konferences Ģeomātikas sesija, kuras ietvaros tika prezentētas dažādas tēmas, no eksakti zinātniskiem pētījumiem līdz iepazīstināšanai ar Eiropas Savienības programmām pieteiktiem projektiem. Kopumā gan izskanēja tikai 6 no plānotajām 9 prezentācijām, jo ne visi runātāji bija ieradušies. 

Latvijas Ģeotelpiskās Informācijas aģentūras vecākais eksperts ģeodēzijas jautājumos Ivars Aleksejenko savā prezentācijā „Latvijas augstumu atskaites sistēmas izvēle” skaidroja atšķirības starp ģeopotenciālo augstumu veidiem – otrometrisko augstumu, normālo augstumu, dinamisko augstumu. Aleksejenko sniedza īsu ekskursu Baltijā pastāvošajā augstumu sistēmā - 1977. gada normālo augstumu sistēmā, kuras sākumpunkts sākotnēji atradās Kronštates salā (jo tā bija Sanktpēterburgas pavasara plūdu brīdināšanas un novēršanas vieta), bet vēlāk pārcelts uz Pulkovo observatoriju. Aleksejenko informēja arī par Eiropā izmantoto vertikālo atskaites sistēmu (kuras atskaites punkts ir Amsterdamas pālis). Eiropā dažādās valstīs izvēlēti 13 „stabilie” (lai gan, kā atzina Aleksejenko, stabilums allaž ir relatīvs jēdziens) punkti, kas uztur šo sistēmu. 

RTU studente Diāna Haritonova pastāstīja par GOCE datu interpretācijas iespējām GUT programmatūras vidē, kas raisīja nozares speciālistu interesi un vairākus jautājumus no auditorijas. 
 
Pēc tam sesijas vadītājs, RTU Ģeomātikas katedras profesors Jānis Štrauhmanis iepazīstināja ar savu prezentāciju, kas bija veltīta kartogrāfijas zinātnes nākotnes izredžu vērtēšanai. Štrauhmanis atzīmēja, ka Eiropā ir palikušas ļoti maz universitāšu, kurās ir struktūrvienības, kuru nosaukumā minēta kartogrāfija. Arī zinātnisku publikāciju, kas veltītas kartogrāfijai, pēdējos gados ir ļoti maz. Štrauhmanis iezīmēja galvenās izmaiņas kartogrāfijā – pāreja no analogās uz elektronisko, no diskrētās uz globālo, arī no profesionālās uz diletantiskāku pieeju. Kartogrāfiju arvien vairāk izspiežot ĢIS zinātne un sabiedrībā arī arvien biežāk tiekot jauktas šīs abas zinātnes, turklāt arī oficiālā līmenī pastāv tendence kartogrāfiju apvienot ar ĢIS. Starp galvenajām kartogrāfijas problēmām 21. gadsimtā Štrauhmanis nosauca karšu kvalitātes novērtēšanu, karšu ģeneralizācijas līmeņa noteikšanu, starptautisko karšu veidošanu. Lai gan kartogrāfijas zinātnes perspektīvas kopumā neesot sevišķi priecīgas, tomēr, kā atzina Štrauhmanis: „Kartes nekur nepazudīs!” Pēc prezentācijas starp klātesošajiem izvērsās interesanta diskusija par to, vai tiešām kartogrāfija mirst vai arī vienkārši mainās paradigmatiski – no priviliģizētas zinātnes šauram speciālistu lokam uz plašāku, demokrātiskāku lietotāju un radītāju loku. 
 
Sekoja RTU Ģeomātikas katedras docenta Māra Kaļinkas prezentācija par šīsvasaras sensāciju, Strūves ģeodēziskā loka Bristenes punkta atklāšanu. Bristene ir ziemeļu gals t.s. Strūves „Lietuvas lokam”, atrodas Jaunjelgavas novadā. Strūves loka punkts saskaņā ar vēstures avotiem tur tika ierīkots 1826. gadā (Bristenes punkta uzmērīšanas iniciators bija Karls Tenners, kurš pamatoja tās militāro nepieciešamību), tomēr punkta atrakšana augustā sagādāja pārsteigumu, jo uz punkta atklājās iegravēts gadskaitlis „1828” nevis „1826” – kāpēc tā, pagaidām nav rasts skaidrojums. Kaļinka stāstīja, ka Strūves punktu meklējumi notikuši arī Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, toreiz tika atrasti Sestukalna, Jēkabpils, Gaiziņkalna un Arbidānu punkti, bet ne Bristenes punkts. 2000.-2001. gadā notika Bristenes punkta koordinātu kalkulācijas. Šogad, precizējot koordinātas citiem punktiem, tika izrēķināts, ka 3,10 metrus no Bristenes 2. klases triangulācijas punkta būtu jāatrodas arī oriģinālajam Strūves loka punktam. Literatūras avotos, pēc kuriem vadījās punkta meklētāji, bijis rakstīts, ka tam jābūt „granīta kubam, apmūrētam ar ķieģeļiem”. LĢIA, RTU un citu speciālistu vadībā augustā sākās praktiskie darbi pie punkta meklējumiem, kuru rezultātā tika atrakti punkta pamati. Lai tiktu pie paša punkta, vispirms nācies noņemt akmeņu krāvumu, pēc tam noārdīt 4 ķieģeļus no ķieģeļu mūrējuma, līdz skatienam atklājies minētais granīta kubs ar punktu. M. Kaļinka informēja, ka jau tikušas sāktas sarunas arī par šī punkta iekļaušanu UNESCO mantojuma sarakstā, šīs sarunas starptautiskajā līmenī veicot Lietuvas kolēģi. 
 
RTU Būvniecības fakultātes dekāna vietnieks zinātniskajā darbā Jānis Kaminskis turpināja Strūves loka tematu ar prezentāciju par Strūves loka pieteikumu starptautiskā projektā, veicinot Baltijas valstu attīstību. Pastāv īpaša šādiem projektiem veltīta mājaslapa centralbaltic.eu, un projektu par Strūves loku, kurš kopumā esot pieteikts pretendējam uz visai iespaidīgu summu – miljonu eiro – Latvija virza kopā ar Igauniju, Zviedriju un Somiju (Somijas vadībā). Kaminskis gan atzina, ka projekta izredzes pagaidām ir ļoti neskaidras, bet „pasapņot var”. 
 
Kaminskis pastāstīja arī par NordPlus projektu, kas ir nelielu, pamatā komunikācijas veicināšanai starp dažādu valstu institūcijām paredzēta programma, kurai projektus var pieteikt tiešsaistes režīmā internetā. Viens no NordPlus virzientiem ir augstākās izglītības programma – veicina augstskolu sadarbības tīklu, pieredzes apmaiņu, inovāciju izplatību (piemēram, ģeodēzijas jomā jau sadarbojoties Viļnas un Rīgas tehniskās universitātes). 
 
Новый комментарий:
Имя: 
Новое в других разделах
Sviitra
Погода
Sviitra_b
Arrow_left 2019. год сентябрь Arrow_right
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Today 2019. год 22. сентябрь
no events today
Новые комментарии
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.